Konkolski: Když mi komunisti zakázali moře, musel jsem emigrovat. První jachtu Niké jsem si postavil ve sklepě bohumínského paneláku

10. únor 2019

Zeměkouli obeplul hned třikrát, na svém kontě má množství mezinárodních rekordů a ocenění, a to i od dvou prezidentů: Ronalda Reagana a Miloše Zemana. Přesto tady jméno Richarda Konkolského moc známé není. Aby neskončil v socialistickém vězení, musel emigrovat.   

„Je to velký paradox, protože uznání od prezidenta Reagana (1911–2004) jsem dostal jako Čech a emigrant, stříbrnou medaili Senátu a vyznamenání od prezidenta Zemana ještě jako americký občan,“ říká Richard Konkolski.

Emigroval i s rodinou do Spojených států v červnu 1982. S žádostí o občanství ale váhal. „Já byl vždy vlastenec a chtěl jsem, aby všechny mé rekordy byly zaznamenány jako československé, ne americké. Ale doplatili jsme na to všichni,“ vysvětluje.

Pět let na moři

Na moře se totiž chtěl vrátit i po emigraci do Newportu, ale nenašel sponzory, které by tehdy 43letý Čechoslovák zajímal. Ani s 12 světovými rekordy na kontě nebo s úspěchy, se kterými by se tady jinak rázem stal mistrem sportu.

Český mořský vlk Richard Konkolski

„O občanství jsem požádal, až když jsem sportovní kariéru skončil. Musel jsem se nějak uživit. Proces získání občanství je ale v USA sedmiletý a skončil v roce 1992. Až když jsem si chtěl prodloužit český pas, tak jsem zjistil, že už Čech nejsem.“

To, že přišli o veškerý majetek, dům, chatu nebo honoráře, s tím prý tak trochu počítali. „Ale že nám nový systém po roce 1989 ještě k tomu vezme občanství? To byl podraz. Já tehdy psal i Václavu Klausovi, ale něco s tím udělali až v roce 2014, kdy nám občanství bylo vráceno. Takže dneska mám dvojí.“

Na mořích a oceánech sportovní jachtař, který si svou jachtu Niké stavěl sám ve sklepě bohumínského paneláku, strávil dohromady pět let. „Manželka to jakžtakž zvládala, ale synovi chyběl táta. I když jsem mu posílal nahrávky, které jsem namlouval na magnetofon. Sice pak se mnou Atlantik přeplul, ale protože jsem byl furt někde pryč, tak skončil jako ajťák a ne jako jachtař. Rodina to nakonec vždy odnese nejhůř,“ přiznává otevřeně.

11letý žalář, nebo emigrace

Když rodina Konkolských emigrovala, tak se o tom tady vlastně nikdo nedozvěděl, tedy kromě přátel, kteří celý případ sledovali, posílali dopisy a „drželi štangle. To nás dost drželo nad vodou.“ Proč vlastně emigroval? Někdy kolem roku 1980 se jachtaři dohodli na uspořádání sólo závodu kolem světa.

„Já slíbil účast a taky trofej. Tehdy jsem ladil Niké II. zakotvenou v Polsku. Jenže Poláci za premiéra generála Wojciecha Jaruzelského vyhlásili stanné právo a já zrovna odjel na nějakou opravu. Ztvrdnul jsem tam tři měsíce a nemohl jsem tam, ani zpět. Když to trochu šlo, tak místo cca 7hodinové cesty jsem tam jel dva dny, protože kontroly byly před i za každým městem. Veškeré jídlo a benzín jste museli mít s sebou, protože tam nešlo nic koupit. Byla to taková doba.“

Stačí jen obeplout svět a mořská nemoc je pryč, směje se Superkamikadze Richard Konkolski

Český mořský vlk Richard Konkolski

Jestli byli pro spoustu kluků synonymem dobrodružství někteří naši cestovatelé, kosmonaut nebo horolezci či mořeplavci, pak do tohoto seznamu bezpochyby patří Richard Konkolski. A jestli si já pod slovním spojením mořský vlk - obrazně označujícím chlapa ošlehaného větrem, slanou vodou moří a oceánů, který si poradí s běsněním přirody - představuji někoho konkrétního, pak to je právě náš legendární mořeplavec.

Poláci vyhlásili výjimečný stav kvůli rostoucímu vlivu opozičního hnutí Solidarita, které mnohem později přispělo k pádu komunismu. Zhruba ve stejné době se Československý svaz jachtingu podle Konkolského rozhodl, že už mu žádnou plavbu na moři nepovolí. „Takže vy dva roky doslova dřete, dáte do toho veškeré finance a oni takto… Řekl jsem si, že to nějak přejde, a na ten závod jsem stejně odjel. Jenže tady proběhl soud. Tehdy jsem byl deset měsíců na moři, takže k soudům chodila manželka. Nakonec jsem dostal 11 let natvrdo. Takže pokud jsem nechtěl skončit za mřížemi, nezbylo než emigrovat.“

Odpočívat? To neumím

Newport je podle Konkolského taková mekka amerického jachtingu, a tak ho v rámci své aktivní sportovní kariéry navštívil hned několikrát. „Já plánoval založit jachtařskou školu, ale to nešlo, protože bych musel mít občanství. Tak jsem nakonec znovu šel do stavařiny, kde jsem měl docela úspěšnou kariéru. Když jsme se trochu zmohli a měli zase dům, tak jsem si založil vlastní nahrávací studio a dělal multimediální věci.“

Nezahálí ani dnes, protože napsal už 19 knih a než by komukoli cokoli vysvětloval, tak si pořídil taky vlastní nakladatelství. „Nechci všechny ty materiály, co jsem po světě posbíral, jen tak dát do sběru, tak to dávám do knih,“ dodává lehce ironicky Richard Konkolski.    

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Českého rozhlasu Plus Hovory. Ptal se David Šťáhlavský.  

autoři: David Šťáhlavský , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.