Kongo, černá kapitola belgických dějin

1. duben 2010
Sedmý světadíl

Ve Stopách kolonialismu vás tentokrát zavedeme do Konga. Do velkého státu uprostřed Afriky, který nezávislost získal poměrně pozdě, po dlouhé agónii svého koloniálního pána Belgie, až v roce 1960. A vzápětí se stal symbolem toho, co by se po úspěšné dekolonizaci dít nemělo. Vlády se ujal diktátor Mobutu Sese Seko, krize střídaly války. Můžou za smutnou novodobou konžskou historii Belgičané? O historických kořenech konžské současnosti bude hovořit prof. Luboš Kropáček z Karlovy univerzity.

Co po sobě zanechala evropská expanze ve světě, se postupně dozvíte v desetidílném seriálu Stopy kolonialismu, který vysíláme v magazínu o světě, jeho rozmanitosti a problémech Sedmý světadíl.

autor: Lucie Christovová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.