Konec zadluženého blahobytu v Unii se rychle blíží. Bohaté země nás neutáhnou a začne sčítání ztrát, varuje bývalý politik Havlík

29. květen 2023

Bývalý politik a spoluzakladatel ODS Petr Havlík varuje před pyšnou dotační velmocí Evropou. „My si totiž málo uvědomujeme – a všichni jsme Evropani –, že ztrácíme tempo v konfrontaci s ostatním světem. A on na nás nepočká a nebude vůči nám nějak extra vstřícný. My stále žijeme v sevření iluze, že jsme výspou civilizace – tím myslím tu pýchu. A že určujeme nějaké trendy, ale to už dávno není pravda a teď se to jen obnažuje,“ říká v Osobnosti Plus.

Evropa podle Havlíka vyklidila své dřívější pozice po 2. světové válce a ztrácet začala už s koncem kolonií.

„Pak se zrodily zázraky, které jsme ještě před pár desítkami let vůbec nepředpokládali: ekonomickou dominanci Číny a rostoucí vliv Indie. Dnes jsou tady pouze dvě mocnosti, které mají sice konfrontační nádech, ale nebudou čekat, až jim Evropa řekne, co mají dělat – a můžeme si o Rusku právem myslet, co chceme, ale stále je to ještě jaderná velmoc. Tou druhou velmocí jsou pochopitelně Spojené státy.“

Čtěte také

Havlík tak kritizuje Evropskou unii, která začala dotacemi měnit fungující byznys. „Má to víc úhlů pohledu – jeden je v tom, že dotace de facto, a když to vezmeme úplně na dřeň, deformují princip rovné a volné soutěže. My jsme vlastně vymysleli způsob, jak vyrovnávat úrovně jednotlivých zemí a jejich regionů – a také jsme na to byli náležitě pyšní s tím, že za to budeme odměněni.“

Havlík systém dotací přirovnává ke sportu s množstvím antidopingových komisí a kontrol. „Přesto se stane, že to někdo obelstí nebo najde nový preparát a snaží se být ve výhodě. Když je hříšník odhalen, bývá suspendován a už se nemůže soutěže zúčastnit. My jsme tento princip ale povýšili na normu – a když někdo najde výhodu a systém mu to umožní, tak tomu jde pochopitelně naproti.“

„Takže se ta naše byrokracie, která by to měla spravovat, obhospodařovat a dbát na to, aby se neporušovala pravidla, najednou hraje na obou stranách hřiště.“

Nové země EU a nové dotace

Tento způsob uvažovaní je v Unii i jednotlivých zemích podle Havlíka nejméně 20 let.

„Asi ve chvíli, kdy začaly nabíhat potřeby nově přijatých zemí. Tehdy se stalo to, co se ale dalo předpokládat: byrokracie, která má systém obsluhovat, neuvěřitelně nabobtnala – jak na straně EU, tak u jednotlivých členských zemí,“ popisuje s tím, že se systém myšlení a rozhodování z dob normalizace překlopil do nového modelu.

Čtěte také

„A když pak přišla příležitost, proč si neužít? Takže my jsme legalizovali naší abnormalitu a stala se z ní nová norma. Tak tak to je. Ale každý večírek jednou skončí. I když odcházíte, tak za vámi vyběhne číšník a chce, abyste zaplatili. I tento večírek bude muset někdo zaplatit – a obávám se, že se velmi rychlým tempem blíží doba, kdy skončí model zadluženého blahobytu. A kdy to bohaté země už nebudou schopny utáhnout a začne sčítání ztrát.“

A bude to podle Havlíka docela jednoduché – prostě dojdou peníze. „To bude racionalizace EU jako blesk z čistého nebe. A stane se to – ne proto, že bych si to přál, ale to se zákonitě opravdu musí stát. Protože když žijete jen na dluh, tak v jednu chvíli se tato spirála dostane do úzkého hrdla a pak to končí. A my se tomu blížíme.“

Čtěte také

„Myslím, že se ta pyšná Evropa, jak jsem ji nazval, nepoučila ze signálů, které dostávala. Jen ilustrativně: když Rusko anektovalo Krym a předtím vedlo válečnou operaci v Gruzii, nedělo se tady nic. Kšefty běžely vesele dál – zvlášť mezi Německem a Ruskem měly dlouholetou tradici.“

„Také se stalo něco uvnitř EU, kdy se Řecko blížilo bankrotu. A najednou se ukázalo, že Řecko ,fixlovalo‘ data do Eurostatu a že si vytvořilo svůj vlastní specifický sociální stát, kde lidé odcházeli do důchodu někdy v 55 letech nebo brali neuvěřitelné peníze – byrokrati měli dvakrát větší platy, než byl evropský průměr a dlouho se nedělo nic. Podobné mrazení tak už musel někdo mít dávno, ale že se s tím nic nedělalo, tak to je prostě chyba,“ dodává Petr Havlík.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí si poslechněte v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.