Kmenta: Je to trest za to, že děláme svobodnou žurnalistiku

6. duben 2018
Jaroslav Kmenta

Policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) si opakovaně zvaly k výslechům známé české investigativní novináře. V rámci vyšetřování úniků informací z policejních spisů a prověřovaných kauz chtěly znát jejich zdroje. „Jsme zvyklí, že se státní úřady zabývají tím, odkud unikají informace a zvou si nás na výslechy. Vyšetřovací orgány ale teď jdou daleko hlouběji,“ tvrdí novinář Jaroslav Kmenta, který se proti tomu spolu se dvěma dalšími kolegy veřejně ohradil.

Zatímco dříve se při podání vysvětlení stačilo odkázat na tiskový zákon a paragraf o ochraně zdroje a obsahu informací, nyní vyšetřovatelé postupují jinak. „Na začátku výslechu mě nutili podepsat prohlášení o mlčenlivosti, protože mě měli seznamovat s utajovanými skutečnostmi. To jsem odmítl,“ dodává novinář z časopisu Reportér.

U každého z trojice novinářů se vyšetřovatelé zajímali o jiné případy. U Kmenty šlo o úniky ze starých spisů Krakatice a Kmotr, v případě Janka Kroupy mělo jít o spisy Beretta a kauzu twitterového účtu Julius Šuman. Po Sabině Slonkové pak chtěli vědět, jak a kdy se dozvěděla o trestních stíháních kolem premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a Čapího hnízda. Podívejte se na celý rozhovor s Jaroslavem Kmentou: