Klučičí dětské party. Byli by dnes z Rychlých šípů skvělí youtubeři?

16. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03438970.jpeg

Prosincové hledání figur Rychlých šípů v ulicích je už téměř tradiční událostí nejen pro Foglarovy fanoušky. Akce se koná v několika českých městech a snaží se pětici klučičích hrdinů zpropagovat u veřejnosti.

Kromě toho se pokouší připomenout blížící se Večer světel k uctění památky Jaroslava Foglara, který spadá na 17. prosince. V tento den letos uplyne 78 let od prvního vydání komiksu Rychlých šípů. Do jaké míry oslovují soupeři Bratrstva kočičí pracky čtenáře i po téměř osmi dekádách?


„U nás ve třídě moc spolužáků Rychlé šípy nečte. Myslí si, že je to nemoderní,“ přiznává třináctiletý Vít Polák, který je členem Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Ke knížkám o chlapeckých dobrodružstvích ho přivedli rodiče, sami členové sdružení, kteří se na jednom z foglarovsky laděných letních táborů spolu seznámili. „Ale když se paní učitelka ptala, kdo Rychlé šípy četl, zvedly ruce ještě spolužačky, to mě potěšilo,“ doplňuje Vítek. Za svou nejoblíbenější knížku teď ale označuje sérii o Harry Potterovi.

Zapátrat po statistikách prodaných nebo vypůjčených knih o Rychlých šípech není jednoduché. Výpůjční systém knihoven se mění a jednotlivé údaje nemusí být relevantní. Knihy o pětici slavných hrdinů se navíc v posledních letech nevydávaly kvůli nevyjasněnému vlastnictví autorských práv. To se ale v brzké době pravděpodobně změní. Po dlouhých soudních sporech se Foglarova odkazu chopila Skautská nadace Jaroslava Foglara založená Junákem - svazem skautů a skautek, jehož členem byl Foglar do posledních dní svého života.

Děti se ke knihám o legendárním Mirku Dušínovi a jeho přátelích dostávají nejčastěji skrze knihovny svých rodičů anebo prarodičů. Ti se s dětmi rádi vracejí do mladých let a připomínají si oblíbené příběhy. Devítiletý Matěj Polák dodává, že Rychlé šípy okupují stránky školních čítanek: „Nedávno jsme si četli úryvek ve škole a spolužákům se to líbilo.“

Rychlé šípy

Jiří Kalina, který v Brně vede klubovnu Sdružení přátel Jaroslava Foglara, věří, že foglarovky mají nadčasové sdělení: „Existuje určitá vlastnost dětí mezi devíti a patnácti lety, a ta vlastnost je tak přirozená, že nevymizí. Je to zakládání dětských part a spolků. Klub se nemusí přímo jmenovat Rychlé šípy a nemusí být složený ze čtenářů oněch komiksů, ale touha vytvářet mikrokolektivy je univerzální a díky ní budou mít foglarovky určitě vždy co říct.“

Jako neoprávněnou označuje i obavu, že v konkurenci s Harry Potterem a hvězdami YouTube nejsou příběhy klukovské party atraktivní. „Nepochybuji o tom, že kdyby měly Rychlé šípy k dispozici YouTube, tak by natočily opravdu dobrá videa,“ směje se.

autoři: sch , Martina Pouchlá
Spustit audio