Klonování, křížení a etika? Základní výzkum není ani dobrý, ani špatný, tvrdí Jiří Forejt

7. březen 2016
Studio Leonardo

Genetik Jiří Forejt z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR se ve svém vědeckém bádání zaměřuje především na funkční genomiku a molekulární genetiku laboratorní myši jako modelového organismu v biomedicínském výzkumu.

Je autorem objevu prvního genu hybridní sterility u savců, a výsledky tohoto výzkumu uvádí i do kontextu lidské genetiky. Více než stovka jeho vědeckých článků byla publikována ve špičkových vědeckých časopisech.

„Genetice se věnuji od roku 1970, a vždy pro mě byla fascinující," uvedl vědec ve Studiu Leonardo. „Absolutně jsme nemohli v té době tušit, jak obrovský vývoj obor čeká.“

Forejt vzpomněl, že v době jeho studia přednášející profesor Jan Nečásek o genetickém kódu říkal: vidíte, to je genetický kód, ale nikdy se nikomu nemůže podařit přečíst lidský kód od začátku do konce.

„A vidíte, dnes jsou přečteny tisíce lidských genomů. Myslím, že ani ve fyzice nebo jiných oborech nebyl tak dramatický pokrok jako v biologii a genetice,“ tvrdí expert.

Etické otázky, které tak často vyvstávají kolem klonování nebo křížení druhů, nevnímá Forejt na svém badatelském místě jako významné.

„Víte, já dělám základní výzkum a tam tento problém není. Základní výzkum není ani špatný, ani dobrý. Když Marie Curie objevila radioaktivitu, tak to nebyl ani špatný objev, ani dobrý objev."

Vše záleží na aplikací, dodává genetik. „To využití, nebo zneužití, to je pak problém.“

Podle něj vyklonovat jedince z jednoho buněčného jádra, nebo udělat transgenní myš, není ani dobře, ani špatně, ale vše záleží na tom, k čemu se výsledek použije nebo zneužije.

„Už Francis Jacob, francouzský lékař a genetik, nositel Nobelovy ceny, říkal: nepleťte dohromady aplikace a základní výzkum,“ citoval profesor Jiří Forejt.

Více o genu sterility u kříženců, ostrůvcích neandrtálské DNA v našem genomu se dozvíte od hosta Studia Leonardo genetika Jiřího Forejta z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Pořad připravila Eva Hůlková, moderuje Daniela Vrbová.

autoři: ehů , Daniela Vrbová , oci
Spustit audio