Klíšťovka i lymská borelióza hrozí po celé republice, včetně měst, varuje lékař

22. říjen 2018

Za prvních devět měsíců letošního roku u nás podle statistik Státního zdravotního ústavu onemocnělo klíšťovou encefalitidou 540 lidí, což je o čtvrtinu více než loni. Odborníci očekávají, že čísla ještě porostou, protože celý říjen bylo pěkné počasí.

S vysokými počty nemocných se setkávali lékaři už v květnu a červnu, jak v Dnešním Plusu potvrdil Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.  

„Zatímco v loňském roce přibyly případy klíšťové encefalitidy zejména podzim, tak letos bylo zjevné už od jara, že bude případů ještě více. A skutečně máme velké množství těžkých hospitalizovaných stavů, u kterých stále ještě vidíme postinfekční následky.“

O průběhu nemoci, tedy jestli bude lehčí, nebo těžší, rozhoduje především zdravotní stav pacienta a také jeho věk.

A protože na klíšťovou encefalitidu zatím neexistuje účinný lék, musí si organismus s nemocí poradit sám. To často trvá dlouhou dobu a právě na seniorech nemoc často zanechá trvalé následky v podobě obrn končetin, chronických bolestí hlavy, nespavosti nebo poruch paměti a koncentrace.    

Jednak došlo k mírnému rozšíření ohnisek klíšťové encefalitidy a také nám stárne populace. Čili každý rok se nám dostávají do přírodních ohnisek nákazy houbaři, rybáři a další, kteří mají vyšší průměrný věk. A protože populace stárne a věk je rizikový faktor, tak očekáváme, že bude přibývat počet pacientů s těžší formou zánětu mozku.
Rastislav MaďarAni podzimní počasí aktivitu klíšťat nijak nesnižuje, ta jsou hrozbou při teplotách do 5 až 7 stupňů Celsia, přičemž opravdu parazity zastaví až přízemní mrazíky.

Na klíšťata narazíme běžně nejen v lesích a trávě podél řek, ale i v městské zeleni a parcích. „Statisticky vidíme letos nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy ve městech a kolem měst. Nejvíce případů hlásily České Budějovice, Brno-město, Ostrava-město, Plzeň, hodně případů se vyskytuje i v hlavní městě.“

I když stále platí, že nejvíce případů klíšťové encefalitidy bývalo vždy v jižních Čechách, ohniska nemoci se dále šíří.

„V předchozích letech na 2. místě byla se značným odstupem Vysočina, dnes ji nahradil Jihomoravský kraj, vysoký počet je i v Olomouckém kraji a Moravskoslezském kraji. Nicméně klíšťová encefalitida i lymská borelióza se vyskytují celoplošně po celé republice,“ upozornil Rostislav Maďar.

Mapa zobrazuje prostorové rozmístění velikosti rizika onemocnění klíšťovou encefalitidou
autoři: Andrea Skalická , oci
Spustit audio

Související