Klíšťovka i lymská borelióza hrozí po celé republice, včetně měst, varuje lékař

Klíště, na rozdíl od komára, na nás číhá pasivně
Klíště, na rozdíl od komára, na nás číhá pasivně

Za prvních devět měsíců letošního roku u nás podle statistik Státního zdravotního ústavu onemocnělo klíšťovou encefalitidou 540 lidí, což je o čtvrtinu více než loni. Odborníci očekávají, že čísla ještě porostou, protože celý říjen bylo pěkné počasí.

S vysokými počty nemocných se setkávali lékaři už v květnu a červnu, jak v Dnešním Plusu potvrdil Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.  

„Zatímco v loňském roce přibyly případy klíšťové encefalitidy zejména podzim, tak letos bylo zjevné už od jara, že bude případů ještě více. A skutečně máme velké množství těžkých hospitalizovaných stavů, u kterých stále ještě vidíme postinfekční následky.“

O průběhu nemoci, tedy jestli bude lehčí, nebo těžší, rozhoduje především zdravotní stav pacienta a také jeho věk.

A protože na klíšťovou encefalitidu zatím neexistuje účinný lék, musí si organismus s nemocí poradit sám. To často trvá dlouhou dobu a právě na seniorech nemoc často zanechá trvalé následky v podobě obrn končetin, chronických bolestí hlavy, nespavosti nebo poruch paměti a koncentrace.    

Jednak došlo k mírnému rozšíření ohnisek klíšťové encefalitidy a také nám stárne populace. Čili každý rok se nám dostávají do přírodních ohnisek nákazy houbaři, rybáři a další, kteří mají vyšší průměrný věk. A protože populace stárne a věk je rizikový faktor, tak očekáváme, že bude přibývat počet pacientů s těžší formou zánětu mozku.
Rastislav MaďarAni podzimní počasí aktivitu klíšťat nijak nesnižuje, ta jsou hrozbou při teplotách do 5 až 7 stupňů Celsia, přičemž opravdu parazity zastaví až přízemní mrazíky.

Na klíšťata narazíme běžně nejen v lesích a trávě podél řek, ale i v městské zeleni a parcích. „Statisticky vidíme letos nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy ve městech a kolem měst. Nejvíce případů hlásily České Budějovice, Brno-město, Ostrava-město, Plzeň, hodně případů se vyskytuje i v hlavní městě.“

I když stále platí, že nejvíce případů klíšťové encefalitidy bývalo vždy v jižních Čechách, ohniska nemoci se dále šíří.

„V předchozích letech na 2. místě byla se značným odstupem Vysočina, dnes ji nahradil Jihomoravský kraj, vysoký počet je i v Olomouckém kraji a Moravskoslezském kraji. Nicméně klíšťová encefalitida i lymská borelióza se vyskytují celoplošně po celé republice,“ upozornil Rostislav Maďar.

Mapa zobrazuje prostorové rozmístění velikosti rizika onemocnění klíšťovou encefalitidou
Spustit audio
autoři: Andrea Skalická, Ondřej Čihák

Související