Klíšťovka i lymská borelióza hrozí po celé republice, včetně měst, varuje lékař
Za prvních devět měsíců letošního roku u nás podle statistik Státního zdravotního ústavu onemocnělo klíšťovou encefalitidou 540 lidí, což je o čtvrtinu více než loni. Odborníci očekávají, že čísla ještě porostou, protože celý říjen bylo pěkné počasí.
S vysokými počty nemocných se setkávali lékaři už v květnu a červnu, jak v Dnešním Plusu potvrdil Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
„Zatímco v loňském roce přibyly případy klíšťové encefalitidy zejména podzim, tak letos bylo zjevné už od jara, že bude případů ještě více. A skutečně máme velké množství těžkých hospitalizovaných stavů, u kterých stále ještě vidíme postinfekční následky.“
O průběhu nemoci, tedy jestli bude lehčí, nebo těžší, rozhoduje především zdravotní stav pacienta a také jeho věk.
A protože na klíšťovou encefalitidu zatím neexistuje účinný lék, musí si organismus s nemocí poradit sám. To často trvá dlouhou dobu a právě na seniorech nemoc často zanechá trvalé následky v podobě obrn končetin, chronických bolestí hlavy, nespavosti nebo poruch paměti a koncentrace.
Jednak došlo k mírnému rozšíření ohnisek klíšťové encefalitidy a také nám stárne populace. Čili každý rok se nám dostávají do přírodních ohnisek nákazy houbaři, rybáři a další, kteří mají vyšší průměrný věk. A protože populace stárne a věk je rizikový faktor, tak očekáváme, že bude přibývat počet pacientů s těžší formou zánětu mozku.
Rastislav Maďar
Ani podzimní počasí aktivitu klíšťat nijak nesnižuje, ta jsou hrozbou při teplotách do 5 až 7 stupňů Celsia, přičemž opravdu parazity zastaví až přízemní mrazíky.
Na klíšťata narazíme běžně nejen v lesích a trávě podél řek, ale i v městské zeleni a parcích. „Statisticky vidíme letos nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy ve městech a kolem měst. Nejvíce případů hlásily České Budějovice, Brno-město, Ostrava-město, Plzeň, hodně případů se vyskytuje i v hlavní městě.“
I když stále platí, že nejvíce případů klíšťové encefalitidy bývalo vždy v jižních Čechách, ohniska nemoci se dále šíří.
„V předchozích letech na 2. místě byla se značným odstupem Vysočina, dnes ji nahradil Jihomoravský kraj, vysoký počet je i v Olomouckém kraji a Moravskoslezském kraji. Nicméně klíšťová encefalitida i lymská borelióza se vyskytují celoplošně po celé republice,“ upozornil Rostislav Maďar.
Související
-
Stovky infikovaných klíšťat žijí na ježcích a veverkách ve městech
Na tělech ježků, veverek a kosů ve městech se drží stovky klíšťat. Parazitologové prokázali, že hodně z nich je nakažených lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou.
-
Češi podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě. Nikde nejste v bezpečí, varuje lékařka
Česká republika je v evropském žebříčku dlouhodobě na prvních místech ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou. Klíšťata u nás mají ideální podmínky pro život.