Klaus zdiskreditoval pravicovou politiku u nás. Důsledky toho vidíme dodnes, říká spisovatel Horák
Spisovatel Ondřej Horák je hostem Hovorů. Jak by popsal současnou dobu a o čem je jeho nová kniha „Dobrý den, soudružko učitelko: Husákovy děti ve školních lavicích aneb jak to tenkrát vážně bylo.“ Podle svých slov se poctivě a chronicky snaží o humoristickou literaturu, neušetří ale ani vlastní čtenáře. Na život a literaturu se ho ptá Vladimír Kroc.
„Dnes je taková doba, že postarší páprdové, včetně mě, mají tendenci vzdychat po 90. letech a mladší lidé už jsou na to alergičtí, zvlášť ti levicově zaměření. Myslím, že je to tím, že se to období bohužel bere jako nějaká pravicová doba, což hlásal Václav Klaus.“
„Myslím, že to byl vlastně on, kdo dokázal velmi dobře na dlouhá léta zdiskreditovat pravicovou politiku v Česku. A tohle je toho důsledek.“
Nedokážeme se vcítit do té jejich zaměstnanosti – nicnedělání.
Ondřej Horák
„Je to novela o takovém zhýralém nebo zhýčkaném mladém literátovi, který spíš jenom předstírá, že něco píše, než že by něco psal, a je finančně zajištěný díky rodině. Je to takový typ toho moderního člověka, který teď vidíme kolem sebe, takové ty nechvátavé věčně zaměstnané ničím,“ popisuje Horák svou knihu Nebožtík.
„Je to typ člověka, do kterého my se už asi nedokážeme moc vcítit. Stejně jako oni nemají rádi devadesátky – už že tomu říkají devadesátky, je takové pejorativní –, tak my se nedokážeme vcítit do té jejich zaměstnanosti – nicnedělání,“ dodává spisovatel.
Poslechněte si celé Hovory v audiozáznamu. Moderuje Vladimír Kroc.
Související
-
Mění se už i kyselost oceánů, varuje islandský spisovatel
„Když jsem začal psát Knihu o času a vodě, došlo mi, že téma klimatické změny náš jazyk přesahuje,“ uvádí Andri Snaer Magnason.
-
Ilustrace není jen jiný způsob zobrazování děje. Jde o svébytnou část knihy, míní ilustrátor Selucký
Na hraně dokumentu a fikce jim přibližuje historické události a významné postavy našich dějin. Kromě toho je autorem vitráží v kostelích a kaplích. Ptá se Eva Hůlková.
-
Spisovatel a scenárista Ondřej Štindl: Kino občas není moc dobré místo na rande
V dada rubrice Brambora s vejcem jsme zavolali publicistovi Ondřeji Štindlovi, který se nám svěřil, že byl jednou na rande v kině a že to nedopadlo podle jeho představ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.