Kim je cvok, ale ne takový, aby to zítra spustil, hodnotí jadernou hrozbu KLDR Alexandr Vondra

22. září 2017

Severní Korea se po testech jaderných zbraní dostává na přední stránky světových médií. Rétorika se zostřuje nejen na straně KLDR, ale i Spojených států amerických. Tento týden americký prezident Donald Trump prohlásil na valném shromáždění OSN, že v případě ohrožení, zničí USA Severní Koreu. Jsme na prahu nukleárního konfliktu, nebo se jedná jen o slovní přestřelku?

„Já jsem na prahu tohoto konfliktu už od roku 1993, protože jsem vyučoval na univerzitě v Soulu, což bylo tehdy pětatřicet kilometrů od demarkační čáry. A už tenkrát jsme cvičili a žili ve stínu tohoto nebezpečí,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog Zdeněk Zbořil.

Ten připomněl, že zhruba od roku 2010 víme, kolik má KLDR vojáků a kde jsou uložené nukleární zbraně. „Ne, že bychom si na ně mohli sáhnout. Jsou minimálně třicet metrů pod zemí a krajina je velmi členitá, takže najít tato tajná sila je velmi obtížné.“

Zásadní roli v oblasti hraje vztah obou korejských států k Japonsku, který je podle politologa negativní.


V Trumpově vystoupení hledám spíše kritiku OSN. A nezapomeňme, že Korejci ze severu i jihu společně nenávidí Japonce. Všimněte si, že ty rakety létají přes japonské ostrovy. Zdeněk Zbořil

„Také Čína má neblahé zkušenosti s japonskými militaristickými režimy. Byla obětí invaze i ekonomické transformace za 2. světové války.“

Stejně negativní vztah k Japonsku má i Ruská federace. „Rusko-japonská válka je dodnes neustále předhazována při diplomatických jednáních, roli hraje i porážka, kterou ruský stát utrpěl během této války," říká Zbořil.

„Čína a Rusko jsou rozhodně schopny se rychleji postavit na stranu Severokorejského režimu, koneckonců ho i pomáhali zakládat a udržet při životě,“ upozorňuje Zbořil na mocensky složité souvislosti kolem KLDR.

Bývalý ministr zahraničí a obrany a bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra si nemyslí, že bychom byli na prahu nukleárního konfliktu v tom smyslu, že je hned další krokem. „Kim je cvok, ale ne takový, aby to zítra spustil.“

Přeci jen se ale mnohé změnilo, dodal bývalý politik. „Minimálně raketový a jaderný program KLDR pokročil. V posledních letech má vodíkovou bombu, kterou úspěšně testoval a její kilotonáž byla daleko větší než ta, která byl testována v padesátých letech západními velmocemi.“


Kdyby se Japonsko začalo nuklearizovat, otevře Pandořinu skříňku. Jestli Japonsko prolomí tento poválečný pilíř pořádku, tak bude následovat i Německo, a to otevírá neuvěřitelné světy. Alexandr Vondra

S tím, že má Japonsko v regionu důležité postavení, Vondra souhlasí. „Ve hře je více než jen Japonsko. Německo a Japonsko jsou dvě poražené země 2. světové války a platí, že ani jedna ze zemí nemohla nukleárně zbrojit, jsou to vlastně mírumilovné mocnosti.“

„Kdybych byl japonský premiér a nad hlavou mi začaly prolétávat rakety, což se v zásadě děje, tak si nejen budu klást otázku, do jaké míry je země v bezpečí a jak moc se můžu spoléhat na americký závazek jeho zajištění.“

„Trump svými výroky chtěl dosáhnout ujištění, že obranný závazek vůči Japonsku Spojené státy stále ctí. A možná zároveň chtěl vyslat jasný vzkaz Číně, protože ta zatím toho moc nečiní, aby byl tento problém vyřešen,“ shrnul Vondra.

autoři: ves , oci
Spustit audio