KHNP už si má vybírat české firmy, tvrdí podniky. Energetik: Diskuze o českém zapojení vše zpomalily

13. květen 2025

Dostavba Dukovan se komplikuje. Předběžné opatření brněnského krajského soudu prozatím zablokovalo podpis smlouvy s jihokorejskou KHNP, otazníky vyvstávají také nad tím, jaké nakonec bude zapojení českých firem na celé výstavbě i následném provozu. „Diskuze o zapojení českého průmyslu proces hodně protahovaly,“ říká odborník na energetiku Jaroslav Míl. „Potřebovali jsme závazný postoj korejské strany, oponuje Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Jak velká komplikace je zdržení dané soudním rozhodnutím a následnou reakcí eurokomisaře pro vnitřní trh Stéphana Séjourného, který v dopise žádá o odklad podpisu smlouvy?

Míl: Komplikace to pochopitelně je. Částečně jsme si to způsobili sami tím, že jsme velmi protahovali výběrové řízení a hlavně podpis kontraktu, protože smlouva byla připravena už v rámci poptávkového řízení a nebyl důvod na nic čekat. Argumenty, že je potřeba diskutovat o zapojení českého průmyslu, to hodně protahovaly.

Čtěte také

Rozhodnutí brněnského soudu v podstatě není vůči ČEZ. Ale míří vůči Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z hlediska argumentace, kterou předseda použil v rámci konečného rozhodnutí.

A postoj Evropské komise? Příslušný eurokomisař se absolutně nezajímal o ochranu evropského trhu proti internetovým obchodům, dovozům dotovaného zboží z Číny a najednou se teď probudil? Tomu se dá hodně těžko věřit.

Nouza: Harmonogram je napjatý. Nechci spekulovat, jestli se debata o zapojení českého průmyslu smlouvu zdržela. Neměli jsme žádnou kompetenci podpis odložit.

Čtěte také

Na druhou stranu ta deklarace ze strany nabízejícího tam byla a my jako zástupci českého průmyslu jsme stáli o nějaký závazný postoj korejské strany.

Minulý týden podepisovaly firmy smlouvy o smlouvách budoucích, my jako svaz jsme podepisovali memorandum o porozumění. Zdržení je v kontextu nepříjemná věc, ale věci pokračují dál. Teď se akorát trošku zastaví a bude se čekat na rozhodnutí soudu.

Není logické, že ještě před podepsáním kontraktu tu je větší manévrovací prostor na tlak na korejskou KHNP, aby zapojila český průmysl? Nebylo to jednání strategické? A udělala česká strana maximum pro zapojení českých firem?

Míl: Výběrové řízení je organizováno podle zákona o zadávání veřejných zakázek s využitím bezpečnostní výjimky a za podmínky minimalizace veřejné podpory. To je věc, kterou Evropská komise extrémně kontroluje.

To, co vysoutěžíte, v podstatě platí. A pokud vybíráte dál, musíte opět soutěžit s tím, že vybíráte, co splňuje parametry technické, technologické, bezpečnostní a tak dále. Pak pochopitelně rozhoduje cena. Podstatné je, že to musíte dělat nediskriminačně pro evropské firmy, protože v této oblasti funguje trh.

Čtěte také

Nouza: Výběrové řízení bylo zahájeno ještě v minulém volebním období a v podmínkách kontraktu nebylo požadováno zapojení českých firem. Korejská KHNP podíl nabídla, dokonce vyjmenovala řádově asi 80 firem, které chce použít.

Druhá věc je, že korejské firmy nepatří na evropský trh, proto si budou vybírat podle korejského práva o zadávání veřejných zakázek.

Manévrovací prostor byl omezený. Současná garnitura udělala maximum. Jestli bylo dosaženo maximum možného, je věc druhá.

A třetí věc je, že korejští partneři říkají, že podíl českých firem, který deklarují na 60 procent, se bude sčítat na konci. To je za deset patnáct let.

Zakázky s přidanou hodnotou?

Studie Centra ekonomických studií a analýz o dopadech dostavby Dukovan na HDP uvádí jako zásadní faktor nejen to, jaké procento zakázek české firmy získají, ale hlavně jestli půjde o zakázky s vyšší přidanou hodnotou. Je tu skutečně ten prostor?

Míl: Veškerou bezpečnostní dokumentaci, dokumentaci pro stavební povolení, povolovací řízení, prováděčky – to všechno budou muset dělat české projekční a konstrukční kanceláře se znalostí místních podmínek. To je zakázka za 20 až 30 miliard a tam je největší zisková marže. Toto je největší příležitost pro české firmy, protože bez nich se korejská strana neobejde.

Čtěte také

Podepisují se smlouvy o smlouvách budoucích, memoranda. To je super, protože firmy o sobě vědí. A až přijde ten čas, tak ty věci budou projednávat do detailů. Neumím si představit, že by povolovací řízení dělal někdo jiný než české firmy s místní znalostí.

Nouza: Nejsme ve sporu, jestli je to přežitost, nebo ne. My jsme akorát trošku nervózní z toho, že se to bude sčítat na konci. Chápu, že v tuto chvíli poběží přípravné práce, ale je otázka, kdo je bude zadávat, protože KHNP bude zadávat všechno.

Největší problém teď vidím v tom zdržení. Neustále upozorňuji korejské partnery, že by bylo velmi účelné, aby zahájili debatu na téma schvalovacích procesů v České republice, protože máme úplně jiné legislativní podmínky. A to může být zádrhel, který nás může posunout v časových harmonogramech ještě dál. Z toho mám velkou obavu.

Více podrobností se dozvíte v záznamu celé diskuse. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.