Keňa selhává v sexuální osvětě. Roli státu nahrazují neziskové organizace

Mladé Keňanky často nechtěně otěhotní. Může za to špatná distribuce antikoncepčních prostředků. Problému si teď všimla jedna nizozemská zdravotnická organizace, která nabízí pomoc nejen prostřednictvím sociálních pracovníků, ale také s podporou sociálních sítí.

Tématu se věnuje reportáž serveru německé stanice Deutsche Welle.

Když keňští studenti na závěr uplynulého školního roku složili maturitní zkoušku, tamní noviny nepsaly o problémech s řešením matematických úloh, ale o rekordním počtu těhotných absolventek. Některé studentky zkoušku dospělosti absolvovaly dokonce v nemocnici.

O pohlavním styku a patřičné ochraně mluví v konzervativní Keni sotvakdo, natožpak s mladými lidmi. Ti ale pochopitelně sex provozují a dívky kvůli nedostatečné osvětě často nechtěně otěhotní. Například osmnáctiletá Esther Mutheuová už má jednoho syna. Další dítě ale nechce, a proto snahy o větší informovanost vítá. 

Ve Spojených státech prudce přibývá pohlavních chorob. AIDS už neděsí

Kondom

Přibližně před 20 lety vydalo americké vládní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ambiciózní plán na „vymýcení syfilidy ve Spojených státech“. Jak se ale ukazuje, tato iniciativa příliš nevyšla. Krátce po jejím oznámení se počet infikovaných pacientů začal zvyšovat, a následně se čísla už jen zhoršovala. Mezi lety 2000 až 2016 se počet nakažených dokonce zečtyřnásobil, píše týdeník Economist.

„Byla jsem venku, když mě oslovili pouliční pracovníci. Vyprávěli nám o programu a poslali nás na kliniku, kde jsme zadarmo dostali antikoncepci,“ vypráví Esther. Program nizozemské nevládní organizace Triggerise radí mladým ženám v několika keňských městech. Iniciativa zároveň bezplatně rozděluje antikoncepci dívkám ve věku 15 až 19 let. Služeb dosud využilo asi čtvrt milionu mladých žen.

Esther společně se svou 19letou kamarádkou Ann Ndindovou, taktéž matkou malého syna, navštívily nemocnici v Hurumě, slumu na okraji Nairobi. Vyslechly si tam Caroline Nasserovou, která dívkám vysvětlila možnosti ochrany. Dozvěděly se tak o hormonální a mechanické antikoncepci, jejím podání a o jejích výhodách a nevýhodách.

Nasserová pochází přímo z Hurumy. Oslovuje mladé ženy na ulicích, radí jim ohledně pohlavního zdraví nebo antikoncepce a vysvětluje, jak funguje poradenství přes chat a sms kanály. V ideálním případě pak dívky posílá rovnou na vyšetření.

„Jednoduše napište slovo ‚afya‘ a pošlete ho na toto číslo,“ žádá dívky Nasserová. Afya ve svahilštině znamená zdraví. Takzvaný chatbot se poté odesílatele zeptá na věk, pohlaví, bydliště a zašle mu adresu partnerské nemocnice, kde podstoupí vyšetření a bude mu poskytnuto bezplatné poradenství. Personál je přitom vyškolený tak, aby péči poskytoval bez předsudků.

Obavy z odsouzení

Podle německé stanice je takový program pro mladé Keňanky nezbytný. Zdravotnický systém ve východoafrické zemi má totiž především v oblasti sexuálního zdraví velké mezery. Roli státu proto v tomto směru stále častěji zastupují soukromé organizace, které vyvíjejí řešení podporovaná technickými inovacemi.

Trumpovo omezení potratů povede ke zvýšení jejich počtu v rozvojovém světě

Donaldu Trumpovi se podařil husarský kousek – zvítězil, i přes odpor vlastní strany

Jeden z prvních exekutivních příkazů, které tento týden podepsal americký prezident Donald Trump, obnovil platnost protipotratového zákona Ronalda Reagana pozastavenou Barackem Obamou, píše britský deník Independent.

Rodina ruských Němců se vrátila na Sibiř. Kvůli sexuální výchově

Rodina ruských Němců ze Sibiře v uprchlickém táboře Friedland (1988)

Manželé Martensovi se do Německa přestěhovali v rámci programu repatriace lidí německého původu na začátku devadesátých let. V Německu jim ale leccos vadilo – ze všeho nejvíc sexuální výchova ve školách.

Keňské dívky se často obávají společenského odsouzení. Triggerise proto nabízí diskrétní poradenství prostřednictvím sociálních sítí. To poskytují organizací poučené zdravotní sestry. A aby mladé ženy nabídky využívaly, iniciativa si vymyslela systém odměn.

„Pojmenovali jsme ho mílovým programem. Funguje totiž podobně, jako když sbíráte body za létání. Když se dívka nechá vyšetřit, chatbot jí na mobil pošle body. Ty pak může směnit za zboží v drogerii, pekárně nebo u řezníka,“ vysvětluje Spins Ngugi, koordinátor pouličních pracovníků organizace Trigerrise.

Deutsche Welle konstatuje, že koncept funguje.

Během jednoho dne se na kliniku v Hurumě k bezplatnému vyšetření dostaví asi 50 dívek. Minulý rok se o bezpečný potrat v nemocnici zajímalo každý měsíc okolo 20 mladých žen. V současnosti se na tuto možnost ptá už jen asi pět dívek měsíčně.

Nicméně Triggerise se tak trochu stává obětí vlastního úspěchu. Kvůli vysokému zájmu o vyšetření musela organizace nedávno snížit počet bodů za prohlídku ze sta na polovinu. „Překročili jsme naše cílové normy. A abychom mohli v práci pokračovat dál bez překročení rozpočtu, museli jsme snížit bodové ohodnocení,“ vysvětluje Ngugi.

Jak pomoci všem?

Nabízí se otázka, jestli je celý koncept rozšiřitelný a hospodářský udržitelný. Nabídka Triggerise je sice mezi Keňankami oblíbená, ale bez vlastního nezávislého obchodního modelu zůstávají možnosti růstu této iniciativy omezené. A tím zároveň i počet dívek, na něž organizace v Keni může dosáhnout.

Středoafrické děti se začínají učit v rodném jazyce, už v první třídě čtou básničky o AIDS

Ve škole

Česká nezisková společnost SIRIRI usiluje o změnu v koloniálním systému školství Středoafrické republiky. Jde o čtvrtou nejméně rozvinutou zemi světa a děti se tu ještě dnes učí převážně ve francouzštině, které ale nerozumí. Snaha dětí i pedagogů tak často přijde vniveč. Nové slabikáře v národním jazyce sango, které vznikají v České Republice, by mohly zkostnatělému a nefungujícímu školnímu systému výrazně pomoci.

„Mnoho společností pomáhá pár tisícům lidem. Ale co se stane s ostatními?,“ ptá se Chris Masila, keňský poradce pro rozvoj zdraví. Dodává, že v oblasti zdravotnictví se musí přemýšlet systematičtěji. A to je podle něj možné pouze v případě rozšiřitelných projektů.

Esther Mutheuová se mezitím na klinice v Hurumě rozhodla pro injekční podání dlouhodobě působící antikoncepce. Za body získané v mílovém projektu si v obchodě naproti nemocnice koupila modrý šálek.

A už plánuje, kdy se na návštěvu kliniky vydá znovu. Tentokrát sebou vezme i své další kamarádky, uvádí server německé stanice Deutsche Welle.