Když vrátíme peníze místům, která nám něco dala, budeme je dál rozvíjet, říká šéfka pražského sociálního nadačního fondu
„Sociální nadační fond hl. m. Prahy dává lidem rychlou individuální podporu. To například znamená, že pokud potřebujete, aby se podpora dostala rychle k vašemu sousedovi nebo sousedce, tak až dosud na to město nemělo pořádný nástroj,“ vysvětluje jeho ředitelka Barbora Komberec Novosadová.
Samozřejmě existují cesty, jak jde lidem v nouzi pomáhat – přes různé služby, ať už od magistrátu nebo městských částí.
„Ale dar nebo rychlá bezúročná zápůjčka, která je schopná překlenout náročnou životní situaci, tak na to prozatím město účinné nástroje nemělo. Proto vznikl Sociální nadační fond,“ dodává v pořadu Hovory.
Bezúročné půjčky
Jeden z jejich programů je zaměřený na podporu bydlení. „Ten má dva hlavní účely: jeden je pomáhat Pražanům a Pražankám získat domov a překročit někdy velmi vysoké vstupní náklady, které nájemní bydlení má.“
Čtěte také
„Nejde jen o to zaplatit kauci, ale někteří pronajímatelé chtějí několik nájmů dopředu. A někdy to nejde jinak než sehnat byt přes realitní agenturu, kde je zas provize. Vstupní náklady na pronájem běžného bytu se tak mohou pohybovat klidně kolem 50 až 60 tisíc korun. A ti, kteří jsou díky svým příjmům schopni pravidelně platit nájem, bohužel nejsou schopní vynaložit tyto vstupní náklady.“
„A v těchto případech jim poskytujeme bezúročné zápůjčky na bydlení, půjčky na kauci, na první nájem, a pokud je potřeba, tak i na provizi realitní kanceláře. V další části programu na podporu bydlení se pak snažíme předcházet ztrátě domova,“ vysvětluje ředitelka.
Městský filantrop?
Sociální nadační fond funguje teprve rok, prozatím většina prostředků pochází z rozpočtu hlavního města Prahy.
„Dostali jsme už ale i dary od soukromých osob a filantropů, od firem i jednotlivců. V budoucnu chceme nabízet možnost dárcovských fondů, kdy se snažíme pracovat s potenciálem, který jsme nazvali Filantrop ve městě.“
Čtěte také
„Lokální filantropie znamená, že dárci investují prostředky v místě, ve kterém žijí, ve kterém se narodili, kde pracují, případně zaměstnávají své lidi. To vše s tím, aby město mohlo vzkvétat. A tato myšlenka, tedy místně zaměřené filantropie, mi přijde zajímavá. Protože kdybychom začali vracet prostředky místům, která nám něco dala, ve kterých jsme vyrostli apod., tak je tato místa možné postupně rozvíjet,“ dodává Barbora Komberec Novosadová.
„Možná, že pak budeme přemýšlet i o tom, co se kolem nás děje, co se děje například v bloku činžáků, ve kterém bydlím. Jestli tam není někdo, kdo něco potřebuje, ale hlavně: co pro to můžu udělat já.“
V Hovorech bude mluvit i o tom, že klíčová je rychlá pomoc, nebo se dozvíte, že fond dokáže dodat peníze už do čtrnácti dnů. Víc v audiozáznamu pořadu Hovory Naděždy Hávové.
Související
-
Sociální nadační fond pomůže Pražanům v nouzi. Zatím se zaměří na podporu bydlení a pěstounské péče
Pražané v tíživé životní situaci a pěstouni mají nově možnost využít finanční i další pomoc městského Sociálního nadačního fondu.
-
Klimatický sociální fond: Chceme, aby chudí lidé nepocítili navýšení cen energií, tvrdí Věra Jourová
„Klimatický sociální fond je na poslední chvíli navýšen a bude záležet na členských státech, jak tyto peníze budou rozdělovat,“ popisuje eurokomisařka Jourová.
-
Regionům postiženým útlumem těžby by mohl pomoci sociální fond
Pokud se neprolomí limity těžby na severu Čech, mohl by dotčeným regionům pomáhat sociální fond. Vyplynulo to z jednání premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD se starost...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.