Když vidíte skutečnost tváří v tvář, je to neskutečně silné, říká zdravotnice o práci v Africe

S International Humanity v Malawi aneb Vzpomínky na Afriku
S International Humanity v Malawi aneb Vzpomínky na Afriku
0:00
/
0:00

Před pěti lety vystavěli čeští a slovenští lékaři pod záštitou neziskové organizace International Humanity, a ve spolupráci s domorodci ve vesnici Fanuel, nemocnici. Do Malawi pravidelně jezdí poskytovat své služby a místní si prý jejich práce velmi váží.

Rastislav Maďar je u nás uznávaným odborníkem na cestovní medicínu. Do zahraničí jezdí pomáhat celý svůj profesní život a jako zakladatel neziskové organizace International Humanity byl i jedním z hlavních iniciátorů výstavby nízkonákladové nemocnice ve vesnici Fanuel.

Lidé v Malawi jsou velmi chudí, ale šťastní. Ubylo cholery (i dalších nebezpečných nemocí) a zásadně se snížil také počet dětí s podvýživou.
Aaron Maluwa, koordinátor mise

Nemocnice funguje celoročně a na ošetření v několika ordinacích čeká denně i 300 místních. Pacienti, kteří často přichází z velké dálky, jsou ale trpěliví. 

Pro české a slovenské lékaře je hlavní plus to, že se setkají s nemocemi, které doma v životě neuvidí. Naučí se pracovat v náročných podmínkách, třeba nástroje sterilizují v obyčejném kotlíku vroucí vody. Připraveni jsou i na výpadky elektřiny, které jsou tam víc než jen časté − proto musí na hlavě nosit tzv. čelovky.

Zdravotní sestra Markéta Břusková říká, že nejvíc po ruce musí být léky na malárii, snížení horečky a tlumení bolesti. Její kolegyně Jarmila Sivlerová k práci ve fanuelské nemocnici dodává: „Můžete vidět tisíckrát film, můžete vidět přednášky a fotky, ale jak jste tady na místě... a vidíte skutečnost tváří v tvář... Je to neskutečné silné,“ dodává. 

Víc si poslechněte v audiozáznamu. V dalším díle Vědeckého dobrodružství Plusu se zaměříme na nejčastější diagnózy místních pacientů.

Spustit audio
autoři: Andrea Skalická, Zuzana Marková

Související