Když ve válce múzy nemlčí. Ruští hudebníci a invaze na Ukrajinu

5. červenec 2024

Zpěvák Šaman se po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu stal asi nejznámějším uměleckým hlasem válečné propagandy. V tentýž týden, kdy vystoupil jako hlavní hvězda na koncertě ke Dni Ruska, mezitím vyprodal berlínský klub jiný ruský zpěvák s miliony fanoušků. Rapper Ivan Alexejev, který si říká Noize MC, uctil v Německu památku nedávno zemřelého opozičního politika Alexeje Navalného. Zvolit si stranu teď takhle musejí všichni ruští hudebníci. 

Už se nemohou tvářit, že se jich přítomnost ruských vojáků na Ukrajině netýká. Pravidla Kremlu znějí jasně: pokud chceš do televize a vystupovat ve velkých sálech, musíš válku aktivně podpořit.

Čtěte také

Ve dvacátém díle podcastu Na Východ! proto Josef Pazderka a Ondřej Soukup sledují strategie současných ruských umělců kličkujících mezi kremelskými požadavky, udavačskými blogery, kritickými či vystrašenými posluchači a svým svědomím.

Na výběr mají v zásadě tři cesty: svědomí potlačit a stát se hlásnou troubou propagandy, podlehnout politickému tlaku a veřejně se kát, anebo říkat své názory svobodně a emigrovat. Poslední cesta znamená i ztrátu publika a příjmů z koncertů.

Volba Ally Pugačovové

Zajímavý případ v tomto představuje megastar a stálice ruské, respektive sovětské hudební scény, Alla Pugačovová, známá i v Česku.

„Pugačovová je taková ta teflonová hvězda, která umí proplout úplně vším. Je to prominentka, obrovsky zdatná i byznysově, člověk, který se za všech okolností držel na vrcholu,“ charakterizuje ji v podcastu Josef Pazderka.

Po napadení Ukrajiny ruskou armádou se však připojila k názorům svého manžela, televizního moderátora, komika a zpěváka Maxima Galkina. Ten mimochodem uváděl televizní silvestrovskou show, při níž vítal nový rok 2014 spolu se svým kolegou – ukrajinským komikem Volodymyrem Zelenskym.

Ale zpátky k Alle Pugačovové. Poté, co se její manžel kriticky vyjádřil o ruském řádění v Buče, Mariupolu a v dalších ukrajinských městech, napsala zpěvačka na instagramu (který je v Rusku zakázaný), že ruští vojáci umírají pro iluzorní cíle. Poté požádala ruské úřady, aby ji podobně jako jejího muže zařadili na seznam zahraničních agentů.

„To je jako kdyby uprostřed normalizace Helena Vondráčková řekla: Hlásím se k Chartě a zařaďte mě mezi disidenty,“ přibližuje Josef Pazderka.

Čtěte také

Ukazuje to podle něj na silně nekonformní pozici, do níž se ruští hudebníci a další umělci dostali. Přestože se nikdy proti režimu vymezovat nechtěli, situace je dohnala do volby buď-anebo.

Vedle politických důsledků to pro ně má i dopady ekonomické. „Ruský showbyznys je obrovský, co se týče peněz. Bavíme se o deseti až sto tisíci dolarech za jedno vystoupení. Často jsou to korporátní večírky ruských oligarchů, svatby miliardářských dcer a podobně. Ten jejich svět je pokřivený už tak,“ vysvětluje Ondřej Soukup.

Ruští zpěváci a zpěvačky si tak podle něj uvědomují, že pokud se vyhraní proti invazi, o všechny tyto peníze přijdou a bude je inkasovat někdo, kdo se schvalováním války nemá problém.

Jak na invazi na Ukrajinu reaguje ruský hip hop, punkové kapely a hudební ikony pro mladé? Je možné vypozorovat nějaké vzorce chování podle žánrů? A proč je kritizuje ukrajinské publikum, i když dají najevo své protiválečné postoje? To vše si poslechněte si v hudebním vydání podcastu Na Východ! 

Spustit audio