Když se Zeman, Babiš a Hamáček dohodnou, nebudeme dělat problémy, slibuje Gajdůšková (ČSSD)

1. červenec 2019

Průtahy kolem odvolávání ministra kultury za ČSSD mohou přerůst v odchod všech zástupců této strany z vlády, možná i k pádu celého kabinetu. Poté, co prezident už několik týdnů odmítá přijmout návrh na odvolání Antonína Staňka, požaduje sociální demokracie, aby premiér podal na hlavu státu kompetenční žalobu. Pro to ale Andrej Babiš nevidí důvod. Splní ČSSD svoje hrozby?

ČSSD odejde z vlády, když v želé, kde kdysi měla páteř, najde aspoň jednu kůstku, říká s nadsázkou komentátor Honzejk

Petr Honzejk

Nad zamotanou politickou situací nejen kolem jmenování (a nejmenování) ministra kultury se v nedělní debatě Názorů a argumentů u kulatého stolu zamýšleli komentátor Mladé fronty Dnes Petr Kolář, Hospodářských novin Petr Honzejk a Jindřich Šídlo ze serveru Seznam Zprávy.

„Ústavnost je základní podmínkou demokracie... Je důležité, aby každý z ústavních činitelů konal tak, jak je ústavou dáno... Pan prezident dnes hranice ústavnosti posouvá,“ uvedla v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková.

Ta připomněla, že sociální demokracie usiluje o to, aby Česká republika zůstala právním státem a držela ústavnost. „Jestli se v tuto chvíli ukazuje, že se nedodržuje kompetenční vyvážení jednotlivých ústavních činitelů, tak je to pro nás signál, že je něco špatně a nemůžeme to dál tolerovat.“

Souhlasím, že nemusí být vše teď hned a v tuto hodinu, vždycky je lépe jednat. A jestli se pánové zítra dohodnou na postupu a že ústava platí, tak sociální demokracie nebude vyvolávat další konflikty.
Alena Gajdůšková

Politička zopakovala, že ČSSD záleží hlavně na výměně ministra na rezortu kultury. „Pak jde o to, že prezident nekoná, jak podle ústavy má. Nám jde o to, aby předseda sociální demokracie byl ten, kdo určuje politiku ČSSD, včetně personální, a neměl by to dělat nikdo jiný.“

„Věřím, že pan předseda dojedná celou věc nejlépe, jak bude umět. Pokud by skutečně nebyly jasně stanovené kroky, jak věci proběhnou, tak na stole náš odchod z vlády je,“ ujistila Alena Gajdůšková (ČSSD).

HLASUJTE: Dostalo se Česko na hranu ústavní krize, jak tvrdí Hamáček z ČSSD?

Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček (vlevo) a premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Prezident Miloš Zeman přeruší dovolenou a v úterý se sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

Lepší je jednat

„Na kompetenční žalobu je příliš brzy... Pan premiér se bude snažit vyjednávat s panem prezidentem i s panem Hamáčkem,“ vysvětlil poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka.

Ten trvá na tom, že je v tuto chvíli lepší jednat, než dělat podobné kroky. „Ale pokud by byl ten čas překročen, ke konkrétním krokům se dojít musí, třeba i ke kompetenční žalobě. Ale to bych nechal opravdu na jednání mezi premiérem, Hamáčkem a prezidentem.“

Musíme se chovat v rámci zodpovědnosti a slušnosti... Souvislosti jsou vždy větší než nějaký zákon. Pan premiér rozhodně slabý není... Za dobu trvání České republiky máme jednoho z nejsilnějších premiérů jak na domácí půdě, tak hlavně v zahraniční politice.
Aleš Juchelka

Poslanec odmítl předvídat další vývoj, ale vyjádřil přání pokračovat ve stávajícím koaličním projektu. „Je velmi úspěšný a doufám, že se vše vyřeší pro dobro České republiky a jejích občanů tak, že bude tato koalice pokračovat dál.“

„Opozice se snaží mezi koalici ANO a ČSSD vkládat nějaké klíny a oslabovat pozici jednoho nebo druhého v rámci koalice... Ke koaličnímu partnerovi se chováme s respektem... Je tam komunikace a věřím, že to tak může pokračovat i nadále,“ shrnul Aleš Juchelka (ANO).

autoři: Tomáš Pavlíček , oci
Spustit audio

Související