Když se v roušce zadýcháte, neplní svou funkci, varuje chemik. Otestujte si tu svou v domácím testu

6. květen 2020

Povinné nošení roušek nás zřejmě čeká ještě nejméně do června. Během léta by se pak opatřování mohla začít uvolňovat. Jak je to s faktickou účinností roušek se teď snaží zjistit odborníci z Akademie věd ČR.

Čtěte také

V Ústavu chemických procesů Akademie věd probíhá testování účinnosti roušek z různých materiálů – od nanotextilií, přes doma šité bavlněné roušky, šátky a šály, až po experimenty, jako je rouška napuštěná včelím voskem.

V testovací hale, kde je vědcům k dispozici řada experimentálních zařízení, probíhá především zkoumání toho, jak velké částice dokáže materiál zachytit.

„Kapénky, které vyletují z našich úst nebo nosu, se velmi pravděpodobně téměř všechny zachytí i na primitivní, doma vyrobené ochranné pomůcce. Tím opravdu výrazně snížíme komunitní přenos,“ popisuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus efekt nošení roušek chemik Vladimír Ždímal.

Domácí test

Každý z nás prý přitom může do jisté míry otestovat účinnost vlastní roušky. Stačí si ochrannou pomůcku nasadit a vyběhnout do třetího patra.

Čtěte také

„Když se zbytečně nezadýcháte, tak to můžete použít. A můžete například zkusit vyběhnout i se dvěma vrstvami nebo přidávat další. Dokud se váš dýchací komfort výrazně nezhorší. Jakmile se zhorší, znamená to, že vzduch, který nadechujete, bude přednostně proudit otvory kolem, protože materiál bude klást příliš velký odpor,“ vysvětluje.

Důležité také je, mít roušku správně nasazenou. Zakrývat by měla nos i ústa od kořene nosu pod bradu. Tvář by přitom měla být zakrytá až k uším, aby rouška správně držela.

Víc si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.