„Když se nebudete učit, půjdete do školy,“ straší svoje děti Radim Ucháč. Domácí výuka se mu osvědčila

1. duben 2015

Škola hrou je v rodině teologa Radima Ucháče. Děti se vzdělávají doma a pilně se učí, aby nemusely chodit do školy. Pak už mu zbývá čas jen na vlastní projekt: na pomoc nechtěně těhotným ženám.

Nápad na domácí výuku přišel od přátel. „Přišlo nám to se ženou zajímavé. Řekli jsme si, že to zkusíme a uvidíme.“ Lidi v okolí se sice trochu diví, ale berou to. „Přijímají to sympaticky a pozitivně.“

Dětí mají Ucháčovi šest a všechny se doma učí samy a dobrovolně. „Výhrůžkou pro ně je, že když se nebudou učit, tak půjdou do školy. Ví, že v tom případě by musely ráno vstávat o hodinu dřív a neměly by tolik volného času. Tomuhle ony dobře rozumí.“

Děti plakaly

Metoda domácí výuky se osvědčila. Děti se dopoledne učí 3–4 hodiny. Překvapivě to stačí. „Individuální přístup je efektivnější.“

Čtěte také

Dítě se navíc učí být samostatné. „Samo si určuje plán práce. A ví, že čím dřív skončí, tím víc volného času bude mít.“ Ten ale netráví u počítače nebo televize. „Smazali jsme všechny počítačové hry. Děti přitom plakaly. Taky jsme zarazili nekonečné koukání na filmy.“

Když si děti dopoledne udělají úkoly, rozprchnou se po obědě po kroužcích. „Takže máme odpoledne čas věnovat se práci.“

Nechceme být za drába

Ne všechny obory ale Ucháčovi zvládají. Dochází k nim například učitelka latiny. „Taky umělecky nejsme zdatní, takže k nám chodí paní, která s dětmi maluje.“

Poprvé ve škole

Horší už to bylo, když poslali nejstaršího syna na střední školu. Došlo na obvyklé otázky, co bylo ve škole. „Ocitli jsme se v pozici drába a přišlo nám to ponižující. Kromě toho trávil syn ve škole spoustu času, ale třeba v matematice neměl žádný progres.“ A tak synovi domluvili dálkové vzdělávání.

Dítě je dar

Rodina Radima Ucháče je věřící a hluboce si uvědomuje, že dítě je zázrak. Ze zkušeností z poradny vědí, že většina žen na potrat nechce jít. Jdou z nutnosti: ať už to jsou ekonomické problémy nebo nesoulad s partnerem. Proto Radim Ucháč založil projekt Nečekaně těhotná.

„Když se ženám pomůže, když se povzbudí a podaří posunout i přístup okolí, tak většina žen si dítě nechá. Zpětně jsou pak vděčné, že je někdo podržel.“

Nechybí dětem zážitky ze školy? Co je Hnutí pro život? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Marie Retková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.