Když není železniční vlečka, nemůže být odvoz nafty, tvrdí úředník

18. prosinec 2015

Na státní zastupitelství v Mnichově přišlo oznámení kvůli naftě uložené v Bavorsku. Podala ho Česká správa státních hmotných rezerv, konkrétně se jedná o naftu uloženou ve skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. Do zásobníků u bavorské obce Krailling si ji Česko uložilo v roce 2010.

„České nafty Bavorsku je s největší pravděpodobností stále stejně, kolik tam bylo před rokem,“ odhadl v našem vysílání předseda České správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Tedy zhruba o 6,5 milionu litrů méně, než by tam mělo být, dodal.

Trestní oznámení úřad podal na základě upozornění německých právníků. „Mohlo by potenciálně hrozit promlčení,“ vysvětlil úředník. „V Německu u trestných činů podvodu platí pětiletá promlčecí lhůta.“

„Byl bych opravdu nerad, kdyby kvůli právním záležitostem potenciálně někomu prošly podvody i jiné kriminální činy,“ prohlásil předseda. „Kolem uložené nafty v Kraillingu proběhlo několik podivných okolností, a chceme mít jistotu, že dojde k důkladnému prošetření.“

V jaké fázi je česká žádost o převezení ropy z Kraillingu? „Já bych byl nejradši, kdybychom s převozem už letos začali, ale bohužel převoz z technických důvodů není možný. Kde není funkční vlečka, nemůžete přistavit železniční cisterny a zahájit odvoz,“ připomněl Švagr.

Nafta má jako každý výrobek omezenou dobu trvanlivosti. „Chcete-li se o ní dobře starat, znamená to ji zaměňovat, měnit starší za čerstvou. V tuto chvíli určitě k obnovování nafty nedochází.“

V tuto chvíli jsou ale nádrže v Kraillingu zaplombovány německou celní správou.

„Máme zájem se k naftě co nejdříve dostat, převést do České republiky, tady ji následně obnovit. Firma Viktoriagruppe je ale v insolvenci, a na pozadí probíhá spor o to, kdo je vlastně akcionářem,“ shrnul současné vývoj kauzy Pavel Švagr.

autoři: oci , bum
Spustit audio