Když bydlíte v Anglii a jmenujete se Macháček, vyžaduje to vysvětlení, píše autor knihy Útěk do Anglie
„Když bydlíte v Anglii a jmenujete se Brown, Green nebo Black, není třeba, abyste známým mnoho o sobě říkal. Je pro ně snadné posoudit, jestli pocházíte z Yorkshiru nebo Somersetu. Posuzují vás na pozadí svého vlastního původu a udělají si o vás dojem, dosti přesný. Když ale bydlíte v Anglii a jmenujete se Macháček, vyžaduje to trochu vysvětlování. Lidé se zajímají, kdo to je, odkud pochází, jak se sem dostal.“
To jsou úvodní slova knihy Karla Macháčka Útěk do Anglie, kterou napsal pro svou rodinu a také proto, aby upozornil na osud jednoho z československých studentů, postižených tragickými událostmi roku 1939, které způsobily, že se českému vlastenci stala Anglie domovem.
V roce 2004 vyprávěl Karel Macháček svůj životní příběh Milanu Hanušovi, poslechněte si víc, ale jen do 12. února 2024.
Související
-
Jan Macháček: Stará dobrá Anglie je k nepoznání
Skuhrání na to, že politika už není, co bývala, a že západní demokracie jsou v hluboké krizi, to už je takový mediální inventář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.