Kdybychom vypnuli sociální sítě, byl by od dezinformátorů klid, věří senátor Jirsa

12. červen 2023

Dají se výtržnosti při nedávných soudních líčeních s dezinformátory hodnotit jako útok na právní stát a demokracii, nebo by to bylo zbytečné zveličování? „Je to okrajová skupina lidí a provokatéři. Je to nepříjemná, ale okrajová věc,“ říká senátor ODS Tomáš Jirsa. Poslanec STAN Martin Exner naopak vidí tyto skupiny jako významné bezpečnostní riziko.

„Tito lidé nosí na demonstrace šibenice, viděli jsme pokus o útok na Národní muzeum, výzvy k obsazení České televize nebo Úřadu vlády, teď vylomené dveře a výtržnosti u soudu. Jde o antisystémové, antidemokratické skupiny, které zkoušejí, co si mohou dovolit,“ dodává v Pro a proti poslanec Exner.

Jsou to antisystémové skupiny které zkoušejí, co si mohou dovolit.
Martin Exner

Jde o ty, kteří vše dělají proto, aby získali ohlas na sociálních sítích, soudí Jirsa. „Je tam třeba 20 lidí, všichni nahrávají na telefony. Jen čekají, že se něco stane a budou to sdílet na sociálních sítích. Tito lidé ani nejsou dezinformátoři, když prohlašují, že český stát není legitimní. S tím ale nic nenaděláme,“ je přesvědčen senátor Jirsa.

Boj s dezinformacemi ale nejde jen tak zvládnout. Je tu 20 dezinformačních webů.
Tomáš Jirsa

Veřejnost má právo být přítomna u soudu, nesmí ale vyrušovat, tvrdí poslanec STAN. „Ty, kteří to dělají, je třeba vykázat. A pokud kladou odpor a protiví se zákonu, je potřeba jim udělit pokuty. Případně vylomí-li dveře nebo útočí-li na justiční stráž nebo policii, je to trestný čin a tak je třeba i dále jednat,“ připomíná Exner.

Senátor souhlasí, že takové jednání by mělo být pokutováno. „Samozřejmě není dobře, že se takové věci dějí, ale Česká republika žije dnes v klidu a bezpečí, lidé mají sice problémy, ale není žádná bída. Spíš se obávám budoucnosti, že bude horší doba a tyto radikální názory se mohou rozšiřovat.“

Jsou hrozbou?

Poslanec Exner je už teď ale vnímá jako hrozbu. „Jasně otevřeně deklarují, že jsou proti systému a demokracii. Mohli jsme tuto skupinu vidět s ruskými vlajkami před ruským velvyslanectvím. Proti současnému establishmentu jasně vystupují a zkoušejí, co si mohou dovolit.“

Čtěte také

„Obranyschopná demokracie má své mantinely. Ano, demonstrujme na veřejném prostranství a na povolených demonstracích. Ty nikdo nezakazuje, ostatně tito lidé je bez problémů pořádají, ale nemůžeme dovolit takové výtržnosti na soudu a podobně. To by za chvíli mohli dobývat Parlament ČR podle vzoru amerického Kapitolu,“ varuje Martin Exner (STAN).

Je nutné se pokusit podobné excesy zastavit, uznává senátor. „Jestli se na bezpečnostním výboru řekne, že budeme podobná jednání hned pokutovat, protože na to je paragraf, tak ano. Boj s dezinformacemi ale nejde zvládnout. Je tu 20 dezinformačních webů a sociální sítě ovládají celý svět.“

„Kdybychom vypnuli sociální sítě, byl by klid, protože se to další nedoví. Ty ale vypnout nemůžeme, protože hned vzniknou nové. Sítě nám přerostly přes hlavu a považuji to mnohem větší problém, než že si dvě desítky lidí v soudní budově lehnou na zem,“ odkazuje k nedávným událostem u pražského soudu senátor Tomáš Jirsa (ODS).

Celé Pro a proti Karolíny Koubové najdete v audiozáznamu. Dezinformacím se věnujeme i na samostatné stránce. Zkuste si udělat test.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související