Kdyby Putin „odešel“, vyvolá to u Rusů obavy a strach, myslí si historik Kocian
„Určitě je ve válce na Ukrajině potenciál globálního konfliktu – není to jasná věc, protože otázka přechodu (z lokálního) do celosvětového přímého konfliktu není jen v dodávkách zbraní, ale v případné spoluúčasti dalších,“ říká historik z Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR Jiří Kocian.
Pokud by se z agresora na Ukrajině stal vítěz, mělo by to podle historika následky na celém světě.
„Byly by to důsledky toho typu, které by Vladimir Putin využil ke zdůvodnění, podle kterého rozhodnutí jít do války a napadnout Ukrajinu bylo to nejlepší řešení,“ myslí si.
Čtěte také
„Tím myslím, že je tady spojitost a návaznost na vítězství ve 2. světové válce, resp. prosadit roli Sovětského svazu jako silné velmoci. Tento narativ by byl Putinem asi využitý,“ dodává Kocian v Osobnosti Plus.
Celý svět by ale také mohl vidět, že se podobné násilí „vyplácí“. „Pro mě osobně je to naprosto nepřijatelné, asi stejně jako pro většinu lidí. Byla by pak otázka, jaké by z toho vyšlo poučení,“ říká.
To, jak by se v případě i částečného ruského vítězství zachoval Západ, historik hodnotí slovy: „Ono by ale na Západě museli být politici typu Winstona Churchilla“.
Rusové ve stínu vůdce
O Putinovi se hovoří jako o autokratovi, případně diktátorovi, vůdci. Co se stane se společností, kde takový člověk desetiletí působí?
Čtěte také
„Když zemřel Stalin – a pokud člověk vidí dokumenty a vzpomínky pamětníků bez propagandy, – a vím, co to udělalo, tak se obávám, že by odchod Putina u nemalé části ruské společnosti vyvolal obavy a strach o to, co si bez svého vůdce počnou.“
V systémech, které prošly nebo procházejí totalitou, se děje něco jiného než v demokraciích, tvrdí historik.
„Lidé se totiž naučí být loajální, ať už oficiálně, nebo tu svou loajalitu hrají. A jen plnit příkazy a nic nerozhodovat, tak to nemalé části společnosti doopravdy vlastně vyhovuje,“ vysvětluje s odkazem i na naši minulost v době 40leté „vlády jedné strany“.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Geograf Baar: Snaha Západu o demokratizaci dalších byla nesplnitelný sen. Nepovedlo se to ani v Číně
„Už druhá generace si myslí, že se po ukončení studené války bude budoucnost vyvíjet jen k demokracii. Zapomnělo se ji ale hýčkat,“ říká politický geograf Vladimír Baar.
-
Foltýn: Rusko lze porazit mimořádně levně. Čím déle ale budeme s pomocí váhat, tím víc to bude stát
Co si Západ představuje pod porážkou Ruska na Ukrajině? „Ukrajina i Západ mají jinou definici vítězství než Rusko. Tou je pro něj udržení režimu.“
-
Historik: Atentáty nejsou v našem prostředí zvykem. Běh dějin změnil útok na prezidenta Kennedyho
Jak atentáty změnily chod moderních dějin? V pořadu Osobnost Plus odpovídá Ladislav Kudrna, historik a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.