Kdo poletí na Mars? Z 200 000 zájemců jich zbylo 100, mezi nimi i Češka Lucie Ferstová

18. únor 2015

Už jen na poslední stovku se zúžil počet dobrovolníků, kteří by chtěli osídlit Mars. Zájemců, kteří se do projektu nizozemské neziskové organizace Mars One přihlásili, přitom původně bylo 200 tisíc. Výběr ještě ale není u konce – do vesmíru bez možnosti návratu vyletí pouze 24 lidí.

A šanci být mezi nimi má pořád i Češka Lucie Ferstová, která se dostala právě mezi poslední stovku vyvolených. Dozvěděla se o tom z elektronické pošty.

„Po přečtení e-mailu jsem se asi tři hodiny v kuse usmívala, ale jinak je to převážně pocit napětí a lehké nervozity, pocit zodpovědnosti vůči všem lidem, kteří mě podpořili, touha nezklamat. Hned jsem začala přemýšlet, co se bude dít v dalším kole,“ řekla v Ranním Plusu Ferstová.


Projekt Mars One počítá se stavbou základny na rudé planetě v letech 2022 až 2023. Přistání první čtyřčlenné posádky se uskuteční v roce 2024. Další čtyřčlenné posádky pak na Mars přiletí každé dva roky.

Ze zprávy se dozvěděla, že na podzim začne třetí kolo, kterého se na simulační základně zúčastní všech 100 finalistů. Čeká je rozdělení do týmů a psychologové se zkušenostmi z NASA prověří jejich odolnost. Prověří, jak rychle se učí, využívají získané vědomosti a jak zvládají konflikty.

„Bude to první osobní setkání jak s týmem Mars One, tak s ostatními kandidáty. Do třetího kola jsme byli vybráni na základě rozhovoru s vedoucím výběru doktorem Norbertem Kraftem. V jednom rozhovoru říká, že vybíral kandidáty, kteří odpovídali nesobecky, konzistentně a byli schopni se správně naučit informace ze studijních materiálů,“ dodává Lucie Ferstová.

A proč se do projektu vůbec přihlásila?

„Nepotřebuju se nějak zapisovat do historie, jak někteří lidé uvádějí. Mně je jedno, jestli si mě budou pamatovat, nebo ne. Ale chtěla bych sama před sebou vidět, že jsem se podílela na něčem, co dávalo smysl mně i jiným lidem a přineslo to pokrok a objevy i pro ostatní,“ odpovídá Ferstová.

To, že se na Zemi už nevrátí, ji neděsí. Prý je to o prioritách a jí to za to stojí.

autoři: mvo , rkr
Spustit audio