Kdo jsou přívrženci hnutí Pegida?

Kvůli hrozbám ze strany islámských extremistů zrušilo německé hnutí Pegida demonstraci, která se měla konat v pondělí v Drážďanech. Islamisté, kteří hnutí označují za „nepřítele islámu“, totiž na sociálních sítích vyzývali, aby se útočníci zamíchali do davu a zabíjeli.

Policie poté zakázala jakékoliv veřejné shromažďování pod širým nebem, konstatuje týdeník Die Zeit.

„Výhružky se přesunuly od abstraktních ke konkrétním,“ vysvětlil německý policejní prezident Dieter Kroll, proč jeho kolegové hrozbu vyhodnotili jako velmi závažnou.

Protiislámské hnutí proto svou pravidelnou pondělní demonstraci přesunulo do bavorského Mnichova – kde byl ale nakonec pochod odpůrců hnutí mohutnější než samotná akce hnutí Pegida.

Tisíce příznivců tohoto hnutí se přitom ve východoněmeckých Drážďanech pravidelně scházely už několik týdnů. Populistická Pegida, jejíž plný název zní „Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu“, vystupuje proti muslimům a přistěhovalcům obecně.

Čtěte také

A kdo vlastně jsou její přívrženci? Především dobře vzdělaní muži ze střední vrstvy společnosti, kteří do ulic vyrážejí především proto, aby dali projev své celkové nespokojenost s politikou, píše dále německý týdeník Die Zeit s odvoláním na výzkum Technické univerzity v Drážďanech.

Typický demonstrant na protestních akcích Pegidy má tedy dobré středostavovské vzdělání, má práci a pochází přímo z Drážďan nebo ze Saska.

Na saské poměry vydělává lehce nadprůměrně, je mu 48 let a je to muž. Není žádného náboženského vyznání a není ani členem žádné politické strany.

Pegida v Drážďaněch v pondělí z bezpečnostních důvodů odvolala protiislámskou demonstraci. Své příznivce vyzvala, aby místo účasti vyvěsili z oken vlajky a zapálili svíčky

Tým politologů z drážďanské Technické univerzity, které vedl Hans Vorländer, pro svou studii během tří demonstrací Pegidy v prosinci a lednu vyzpovídal 400 jejích účastníků. Dvě třetiny z původně oslovených osob přitom odmítly vůbec na otázky odborníků odpovídat.

Podle týdeníku Die Zeit je přitom pozoruhodné, že jako hlavní motiv své účasti na demonstracích Pegidy uváděli respondenti celkovou nespokojenost s politikou. Na druhém místě potom kritiku médií a veřejnosti.

Teprve potom následovala zášť vůči přistěhovalcům a žadatelům o azyl. Zvlášť rozšířené jsou mezi sympatizanty Pegidy výhrady vůči muslimům, respektive islámu.

„Přesto, že Pegida se – věrna svému jménu – vyslovuje především proti islamizaci Západu, jsou demonstrace pro většinu účastníků v prvé řadě možností, jak vyjádřit svou hlubokou, dosud veřejně neartikulovanou, nenávist vůči politické elitě,“ cituje Die Zeit autory zmiňované studie.

A konfrontace „těch tam nahoře“ a „nás tady dole“ v kombinaci s xenofobními postoji je už tradičně součástí rétorického arzenálu pravicových populistů, dodává německý týdeník.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: Šárka Daňková
Spustit audio