Kdo bude novým soudcem Nejvyššího soudu USA? Politolog Pehe odhaduje, že to nakonec opravdu bude Kavanaugh

5. září 2018
Zprávy Plusu

Schvalovací proces Donaldem Trumpem nominovaného soudce Nejvyššího soudu budí vášně nejen v Senátu, ale i ve společnosti. V průběhu divokého zasedání bylo zatčeno přes 70 aktivistů, kteří se snažili jednání opakovaně narušit.

Senátoři Demokratické strany neúspěšně vyžadovali přerušení jednání justičního výboru dokud hlasujícím nebudou k dispozici dokumenty, které mapují Kavanaughovo působení ve službách Bílého domu George Bushe ml. Jiří Pehe, politolog a ředitel New York University Prague, považuje tento argument jako pádný a je podle něj otázkou, jak se s ním Republikáni vypořádají.

Hans-Jörg Schmidt: Donald Trump není lídrem Západu. Dělá svou vlastní politiku

Dnes už není mezi Západem a Východem ideologické soutěžení na život a na smrt, myslí si Ivan Hoffman

Donald Trump pokračuje ve svém evropském turné. Po bruselském summitu NATO a návštěvě Velké Británie se má v Helsinkách setkat se svým protějškem Vladimírem Putinem. Bude si s ním rozumět více než se spojenci v EU a Severoatlantické alianci?

Aktuálním argumentem proti vydání dokumentů je jejich údajně tajný obsah. „Ale to samozřejmě vyvolává otázky, co tedy Kavanaugh vlastně pro George Bushe ml. dělal. To bude jeho nominaci a hlasování komplikovat,“ říká Pehe.

Demokraté v tuto chvíli bojují o čas. Nadcházející listopadové volby by totiž mohly změnit poměr zastoupení stran v Senátu. A pokud by Republikáni přišli o svou většinu, šance na úspěch Trumpovy nominace by značně poklesla.

Brett Michael Kavanaugh (*1965) je právník a soudce ve Spojených státech amerických. Od roku 2006 působí v rámci federálního odvolacího soudu ve Washingtonu. V červenci 2018 ohlásil prezident Trump jeho nominaci do Nejvyššího soudu Spojených států amerických na místo, které se mělo uvolnit odchodem Anthonyho Kennedyho.

Politolog Pehe se ale domnívá, že Republikánům se k závěrečnému hlasování podaří včas dostat a Brett Kavanaugh se soudcem nakonec stane. Byť prý není zcela vyloučeno, že se může objevit nějaký rebel. Donald Trump má totiž nevyřízené účty s některými republikánskými senátory (a nebyl to jen nedávno zesnulý John McCain).

O tom, že by Kavanaugha podpořil někdo z demokratických senátorů Pehe pochybuje. „Je to opravdu echtovní konzervativec, který budí na demokratické straně jednolitý odpor,“ vysvětluje. Navíc situace před volbami Demokraty zřejmě o to víc stmelí.

Nestrannost soudců?

Přestože Brett Kavanaugh ve své krátké představovací řeči prohlásil, že chce být soudcem interpretujícím zákony nestranně, Jiří Pehe tvrdí, že tato prohlášení jsou v podstatě jen jakousi formální povinností: „Skutečností je, že nakonec hlasují podle své politické orientace.“

Zásadní je podle politologa je, že se teď dost možná rozhoduje o tom, jak bude Nejvyšší soud vypadat v dalších desetiletích. Pokud Kavanaugh skutečně uspěje, bude rovnováha mezi liberálními a konzervativními soudci vychýlena spíš na konzervativní stranu. To pak ale může ovlivnit rozhodování základních otázkek – např. postavení menšin, svazků homosexuálů atd.

Víc si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio
autoři: Vladimír Kroc, Zuzana Marková

Související