Každý by měl myslet na zadní kolečka, radí ministr Stropnický nejen válečným veteránům

17. červenec 2014

Útok sebevražedného atentátníka na české vojáky v Afghánistánu opět otevřel otázku, jak se stát chová nejen k rodinám pozůstalých a veteránům, ale i k těm, kteří armádu opouští.

Podplukovník a místopředseda Sdružení válečných veteránů Ladislav Sornas řekl v Pro a proti:


Sornas: Veterány propuštěné po návratu do zálohy čeká boj na trhu práce a zápas o důstojnou práci.

Podle něj ti, kteří byli roky v armádě, ztratili veškeré kontakty v civilu, a práci nenajdou lehce: „Práce se shání po známostech.“

Ministr obrany Martin Stropnický odmítá zobecňování: „Jsou lidé, kteří se prostě adaptují hůře. Někdo je na trhu práce pružnější, někdo se naopak cítí ztracen či podveden.“

„Armáda ale nemá důvod se zbavovat kvalitních lidí. Kdo skončí sám, dostane po 15 letech výsluhu. Je to sice spíše přilepšení, ale je to stále základní sociální jistota,“ říká ministr.

Nabízíme vzdělání a možnosti rekvalifikace, říká ministr

Stropnický vnímá potřebu resocializace a rekvalifikace, a dodává, že ministerstvo vytváří dobré podmínky pro vzdělávání vojáků. „Vznikají jazykové a rekvalifikační programy financované z peněz Evropské unie.“


Ministr Stropnický: Je to rozhodnutí každého, a každý by měl myslet na zadní kolečka. Měl by s tím počítat a ne být překvapen, až se to stane. Je to zodpovědnost za svůj vlastní život.

Sornas doplňuje: „Myslet na zadní kolečka znamená být trochu vzdělaný, abyste to pochopil, nebo na vás musí tlačit vzdělanější okolí.“

Předseda svazu veteránů: Zaveďme systém pobídek

„Je třeba udělat systém pobídek. Když firma zaměstná invalidu, existuje státní pobídka. Když odchází voják ze služby a hledá práci, ať jsou podobné pobídky i pro něj,“ navrhuje Sornas.

Ten srovnává situaci v armádě u nás a v USA: „Ve Spojených státech jsou vojáci skoro nuceni, aby studovali a pečovali o sebe. To u nás necítím.“

"Týká se to nejen veteránů, ale i policistů, hasičů a všech zaměstnanců v uniformách. Ti by měli mít všude „zelenou“, když je vracíme zpět do civilu, odkud si je stát půjčil," shrnul předseda Svazu válečných veteránů.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.