Kauza Kriegel: Když se ideje zvrhnou v ideologii, dochází ke zločinům, říká Bok

22. srpen 2014

Moskevský protokol, označovaný také jako popření Pražského jara, nepodepsal z tehdejších komunistických politiků jediný: František Kriegel.

Zaslouží si tento komunista s velmi pestrou osobní historií udělení čestného občanství zastupitelstvem Prahy 2?

Podle historiků se Kriegel jako zástupce velitele Lidových milicí, také nazývaných jako ozbrojená pěst dělnické třídy, aktivně podílel na komunistickém puči v roce 1948.

Stačí jeho nesouhlas s okupací sovětskými vojsky, podpis Charty 77 a aktivní účast v disentu k odčinění role, kterou hrál desítky let ve vysoké komunistické politice?

„Kriegel si velice brzy uvědomil, že režim který se snažil v dobré víře vybudovat, je třeba změnit," vysvětlil v pořadu Pro a proti fyzik a signatář Charty 77 František Janouch.

Podle něj patřil František Kriegel uvnitř komunistické strany k nejráznějším zastáncům změn, kterým se říkalo pokus o demokratizaci.


Janouch: „Kriegel pochopil, že komunistický režim je třeba zásadně změnit, ale byl reálným politikem. Snažil se převést republiku na demokratičtější režim, a bál se, aby to nepřekazila intervence z Ruska. Snažil se nedráždit Brežněva a šlo tady o taktický postoj.“

Janouch, který byl také přítelem Františka Kriegela popisuje rozhovor, který s ním v srpnu roku 1968 vedl. „Mluvil jsem s ním tři dny před srpnovou okupací, a mluvil zcela otevřeně: Doufám, že se nás Rusové neodváží okupovat.“

Předseda spolku Šalamoun a signatář Charty 77 John Bok zastává jasné stanovisko: „Kriegel se aktivně se podílel na budování systému, který byl zločinný.“

Jeho politický idealismus oceňuje, ale nepovažuje ho za polehčující okolnost.


Bok: „Když se ideje zvrhnou do ideologie, tak ta použije ke svým prostředků jakékoli nástroje. Idealisté jsou úžasní lidé, ale měli by zůstat idealisty a pomáhat lidem. Ne se chápat moci a měnit dějiny, protože potom dochází k hrůzám a zločinům.“

Ani po odmítnutí sovětské okupace a podpisu Charty nebyl Kriegel srovnatelnou obětí, jako ti, které režim považoval za své nepřátele, a které zavíral do vězení, tvrdí aktivista.

Podpis Charty a účast na disidentském hnutí nepovažuje Bok za "vykoupení".

„Pro mě vrah je vrahem, a tím nechci říct, že je Kriegel vrah, i když je odsouzen, a trest si odsedí, zůstane vrahem dokonce života. Někteří prohlédnou a začnou dělat dobré skutky. Za to můžou být ctěni, ale ne odměňováni.“

autoři: tpa , oci
Spustit audio