Kauza Diag Human: Budeme vítězit i nadále, pokud to budou zkoušet, tvrdí náměstek Kotrys

20. květen 2015

Definitivní vítězství ve sporu s firmou Diag Human vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví. Jeho právníci potvrdili přezkumné usnesení rozhodců, kteří se zabývali výsledkem arbitráže.

Diag Human tvrdí opak: Česko bude muset zaplatit. Firma se může domáhat svého ve 149 signatářských státech Newyorské úmluvy.

"Zcela jistě je to konečné vítězství ve sporu," řekl Rannímu Plusu náměstek ministra zdravotnictví David Kotrys.

Z právní analýzy vyplývá, že rozhodci se ztotožnili s názorem České republiky. "Řízení nemůže probíhat v téže věci znova, a musí být neprodleně zastaveno," vysvětlil náměstek.

To také znamená, že veškeré procesní úkony po roce 2002 jsou právně nicotné, včetně nálezu z roku 2008, který ukládá ČR povinnost zaplatit 11 miliard korun.

"Pro Českou republiku spor končí, řízení je zastaveno, a po 18 letech zdlouhavá arbitráž skončí. Česká republika vyhrála v plném rozsahu," oznámil Kotrys.

Obavy ze zahraniční arbitráže náměstek nemá: "Ve čtyřech jurisdikcích jsme byli 100% úspěšní. Očekávám, že budeme vítězit i nadále, pokud to budou zkoušet."

18 let podivných smluv a analýz za miliony, všímá si komentátor

"V ČR spor skutečně skončí, není žádný právní způsob, jak v něm pokračovat, ale v zahraničí nekončí," dodal komentátor týdeníku Ekonom Robert Břešťan.

Podle něj související náklady s případnými zahraničními arbitrážemi v kauze Diag Human nebudou malé. "Česko bude přinejmenším platit právní náklady na zastupování v zahraničí."

"Pakliže některá ze zemí řekne, že stát musí zaplatit, protože v zahraničí prohrál arbitráž, může se stát, že ČR nakonec zaplatí," varuje komentátor.

Historie sporu coby ministerské agendy je pestrá. "Za 18 let je plná podivných mezikroků, podivných smluv a analýz za hodně milionů," všímá si Břešťan.

"Současné vedení ministerstva uznává, že předchozí ministři a jejich týmy udělali řadu chyb. Tohle bylo možné vyřešit už před 20 lety," upozorňuje komentátor týdeníku Ekonom.

autoři: rkr , oci
Spustit audio