Kateřina Tučková: Uvízl ve mně příběh mrtvé ženy z mariupolské porodnice
„Těhotná žena, kterou záchranáři vynášejí nad trosky, běží s ní, protože je zraněná a potřebuje rychlou pomoc... Ta fotka ve mně uvízla. Ještě nedávno jsem sama byla v poslední fázi těhotenství a ještě dobře si pamatuju tu bezmoc, jakou žena cítí. Představa, čemu ta žena v Mariupolu musela čelit v posledním měsíci, ve mně vyvolává strašný pocit vzteku. A bezmoci,“ popisuje spisovatelka Kateřina Tučková motiv své povídky pro sérii Střepy, kterou nazvala Epitaf.
„Hlas této ženy byl ve mně vždycky nejsilnější,“ svěřuje se Tučková s tím, jak vybrala téma své povídky. „Proto jsem to napsala jejíma očima, ne tím, co prožíváme my tady v Česku.“
Po osudu ženy z fotografie po ruském bombardování mariupolské porodnice spisovatelka pátrala. „Média se většinou shodovala v tom, že ji přenášeli z jedné nemocnice do druhé. A tam poté, co jí bylo císařským řezem vyjmuto mrtvé dítě, zemřela. Byla zachycena její poslední slova, ale už ne její identita. Dřív než ji mohli pohřbít do hromadného hrobu, si odnesl její tělo a tělo jejího dítěte manžel a otec. Ta žena už není dohledatelná.“
Na rozdíl od ruského prezidenta, který válku rozpoutal a jehož jméno dnes slyšíme každý den, zmizela nevinná oběť této války v dějinách beze jména. Zbyla jen její fotografie.
Poslechněte si novou epizodu podcastu Střepy, v pátek po půl desáté na Plusu. Střepy vysíláme každé pondělí, středu a pátek v čase po 9:30.
Všechny díly najdete postupně na webu Českého rozhlasu Plus a jako podcast v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Střepy – vnímavý spisovatelský pohled na svět otřesený válkou na Ukrajině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.