Kateřina Smejkalová: Finanční podpora studujících je v zájmu všech

17. květen 2022

Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) se nechal slyšet, že pětitisícová podpora na dítě bude rodinám vyplácená pouze na děti nezletilé, jelikož dospělí studenti si mají na životní náklady vydělat brigádami sami. Dodal, že přesně tak si studium financoval on. Nechme stranou, že argumentace anekdotami z vlastního života, kterou má Jurečka očividně v oblibě, z pozice ministra není na místě. Faktem je, že v jádru je jeho sdělení pro české přemýšlení o živobytí studentů symptomatické.

Existují sice ubytovací, sociální a prospěchová stipendia vyplácená jednotlivými vysokými školami, jsou ale tak nízká – kupříkladu první jmenované činí v základní sazbě na Univerzitě Karlově v Praze jen pár stovek měsíčně –, že dodatečný příjem v podstatě předpokládají. Způsob jejich přiznávání nadto často kopíruje příliš přísný a nedostačující český dávkový systém.

Čtěte také

Univerzitní města s Prahou a Brnem na špici přitom patří k těm, kde výdaje rapidně rostou, donedávna hlavně vinou nákladů na bydlení. K nim se ale nyní přidalo i rekordní všeobecné zdražování zejména potravin. V medializovaných výčtech ohrožených skupin se nyní právem ocitají senioři či samoživitelky, o situaci studujících ale ani vidu, ani slechu.

Brigáda nestačí

I kdybychom přistoupili na Jurečkovu argumentaci, že si prostě mají vedle studia vydělávat, nevypadá to pro ně růžově: Mnohde lidem bez ukončeného studia nestačí k pokrytí životních nákladů ani regulérní práce, jak by mohla brigáda na částečný úvazek studentům stačit?

Čtěte také

Ještě důležitější je však položit si otázku, proč by si vlastně měli studenti a studentky vedle vysoké školy vůbec vydělávat. Není snad vysokoškolské studium koncipováno jako činnost v podstatě na plný úvazek, zejména pokud se mu má člověk věnovat skutečně odpovědně? A není v zájmu nás všech, kteří se na něj prostřednictvím daní skládáme, aby ho studující absolvovali bez zbytečných prodlev daných tím, že vedle něj musí pracovat?

Ve skutečnosti přesně to ví i všichni ti rodiče, kteří na živobytí během studia svým dětem přispívají, aby pracovat nemusely vůbec, či minimálně. Jenže to si už před současnou krizovou situací nemohl dovolit každý, a tak děti bohatších bez větších starostí studovaly, zatímco ty ostatní se vyčerpávaly po brigádách nebo studium kvůli finanční náročnosti vzdali zcela.

Těch druhých bude nyní kvůli napjatějším rozpočtům rodičů a zvyšujícím se nákladům na studentský život jen více. Jde přitom o jeden z důvodů, proč jsme na tom v Česku z hlediska dědění dosaženého vzdělání, a tím pádem i faktické nemožnosti vypracovat se z prekérního sociálního prostředí, do kterého se člověk narodí, tak špatně.

Příklady z Německa

Není to přitom žádná zákonitost, ale specificky česká cesta dlážděná právě takovým přemýšlením, které demonstroval ministr práce a sociálních věcí Jurečka. V sousedním Německu kupříkladu existuje systém podpory studujícím nazvaný podle zkratky příslušného zákona BAFöG, v rámci kterého mají studující měsíčně nárok až na 861 euro, tedy asi 21 500 Kč, na pokrytí životních nákladů tak, aby pracovat vedle studia nemuseli.

Čtěte také

Podpora je z půlky nevratná a z půlky bezúročnou půjčkou, která se vrací ale až za předpokladu solidního výdělku a pouze do celkové výše 10 000 euro. V současnosti má německá vláda v důsledku inflace a bytové krize v plánu měsíčně vyplácený obnos dále podstatně navýšit.

Nejenže by tedy nárok na současnou vládní podporu studující měli mít (podobně jako další, které z ní vláda navázáním na nezletilé dítě vyloučila – v ostrém kontrastu s Německem, kde podobný jednorázový příspěvek primárně dostanou všichni pracující, tedy i pracující studenti, ale také nezaměstnaní; a rodiče pak obdrží ještě vedle toho zvláštní obnos za dítě).

Politoložka Kateřina Smejkalová

V dlouhodobé perspektivě by měli ministři přestat mluvit o tom, jak si mají studenti na studium prostě vydělat – a začít jim na živobytí poskytovat dostatečnou finanční podporu z eráru. Je to totiž v zájmu nás všech.

Autorka je politoložka

Spustit audio