Kateřina Procházková: Pravou nohou na Západ, levou na Východ

18. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čínský prezident Si Ťin-pching

Pravou nohou vykračujeme na Západ, levá ale couvá na Východ. Tak by se dala ve zkratce popsat současná schizofrenní zahraniční politika České republiky.

Premiéra a ministra zahraničí to táhne na jednu stranu, a prezidenta na druhou.

Kateřina Procházková: Konstruktivní Tomáš Petříček v Číně

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým čínským protějškem Wang Im

Tento týden je bohatý na čínské události. Prezident Zeman se již posedmé setkal se svým „mladým přítelem“, generálním tajemníkem ÚV KS Číny Si Ťin-pchingem.

Dokládá to i nedávná cesta Andreje Babiše do Spojených států, kde se zučastnil celkem 23 schůzek. Vyvrcholením bylo jednání s prezidentem Donaldem Trumpem.

Za pozornost ale jistě stojí i schůzka s ministrem obrany Patrickem Shanahanem nebo ředitelkou CIA Ginou Haspelovou. Na té nechyběl prezidentem ostouzený „čučkař“ Koudelka, tedy ředitel české BIS.

Po návratu z USA jako by premiér pookřál. Jasně formuloval podporu Aliance na oslavě 20. výročí vstupu zemí V4 do NATO, kde zdůraznil jeho přínos pro bezpečnost, mimojiné i kybernetickou. 

Geniální obchod a panda

Kateřina Procházková: Prezident Zeman bude zase v Šanghaji sázet jabloně

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a jeho cínský protějšek Si Tin-pching se setkali na Pražském hradě

Prezident Zeman míří opět do lidové Číny na svou čtvrtou návštěvu v prezidentské funkci a v pořadí již sedmé setkání se svým čínským protějškem, generálním tajemníkem ÚV KS Číny Si Ťin-pchingem.

S americkou cestou a - řekněme - se stanovením priorit mu pomáhalo několik vysokých diplomatů z ministerstva zahraničí v čele s ministrem Tomášem Petříčkem. Ten byl za mořem už v únoru. To vše by se dalo pokládat za jasný to signál spojencům. Víme, kam patříme a co máme dělat. Máme ve své zahraniční politice jasno.

Jenže je tu ještě druhý tábor, opevněný na kopci nad Prahou - prezident Zeman a jeho spolek přátel geopolitického východu. Ti vidí budoucnost svou i celé země v jiném spojenectví, či spíše nerozborné družbě: v těsném sepjetí s Putinovým Ruskem a Si Ťin-pchingovou Čínou.

Tomu odpovídá jejich cestovní itinerář. Prezident se v dubnu chystá opět do Pekingu na další summit Pásu a stezky. Na přípravnou cestu do Číny se už vydal ministerský náměstek Lukáš Kaucký.

Kateřina Procházková: Lidská práva v čínském pojetí

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching

Nedávno jsme si připomněli 70. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv.

Mladý sociální demokrat se na Ministerstvu zahraničí usadil za bývalého ministra Zaorálka hned poté, co na magistrátu vyměnil Tchaj-wan za pandu pro pražskou zoo. Geniální obchod se trochu zadrhl a kýžená panda nedorazila. Jsme zvědavi, s čím se z daleké cesty vrátí tentokrát.

Zeman má v Číně vedle neochvějné podpory Pásu a stezce domlouvat také návštěvu významných čínských soudruhů v Praze na oslavách 70letého výročí česko-čínských vztahů.

Povrchní pozorovatelé by mohli letošek považovat za 30. výročí masakru na Tchien-an-men a sametové revoluce v Československu v roce 1989. Omyl! Naši státníci ho s moudrostí předvoje proletariátu identifikovali jako výročí navázání vztahů mezi dvěma komunistickými režimy v roce 1949.

Naše země kráčí nejen jednou nohou na Západ, a druhou na Východ, ale také do budoucnosti a do minulosti.

autor: Kateřina Procházková
Spustit audio