Kateřina Perknerová: Vzduch už se chvěje volbami

18. leden 2024

Přejeme si co nejrychlejší zavedení eura, prosazujeme manželství pro všechny, ztížení přístupu ke zbrojnímu průkazu a zběsilé reformní tempo. Též si sypeme hlavu popelem za netransparentní sponzory, kauzu Dozimetr a balíčkové dopady na komunální pokladny.

Tak nějak by mohlo vypadat entrée předsedy hnutí STAN Víta Rakušana během chystaného turné po českých a moravských městech. Potíž je v tom, že šéfuje subjektu, který je součástí kabinetu, jehož je prvním vicepremiérem.

Čtěte také

K němu Rakušan říká: „Uvědomujeme si, že s vládou a výsledky její práce je spousta lidí nespokojená. A chceme s tím něco dělat. Řada věcí, které jsme slibovali, zůstala napůl cesty nebo jsme s nimi ani nezačali.“

Proto rozjíždí osmidílný seriál debat s občany pod názvem Bez cenzury. Kverulanti a škarohlídi by asi namítli, že pravým důvodem není heslo Čelem k masám, ale letošní troje volby. Menším koaličním stranám je ve Fialově krunýři těsno, potřebují předvést svoji jinakost a nesoulad s kroky, jež jdou primárně na vrub dominantní ODS.

Kandidovat za své?

Čtěte také

Ta má ve svém vedení Petra Fialu a Zbyňka Stanjuru, tedy muže, jimž jsou silácká gesta a expresivní výrazy cizí. Konkrétně ministr financí v médiích upřímně sdělil, že v příštích měsících se žádné radikální legislativní změny nechystají. Je to pravda.

Kromě parametrických úprav důchodového systému, které lze stěží nazývat reformou, jiné vzepětí očekávat netřeba. Nastává období údržby, zalepování děr, jemných zákonných vylepšení a nafukování dosažených úspěchů. Neboli je tu éra voleb do Evropského parlamentu, krajských zastupitelstev, třetiny Senátu a do sněmovny.

Zatímco první místopředseda ODS Stanjura si dovolil popsat realitu, spolujednička STAN do eurovoleb Danuše Nerudová na jeho slova reagovala podrážděnou otázkou: „Co tam ty dva roky budete dělat?“

Čtěte také

Kdyby chtěl být člověk jízlivý, poradil by jí, ať se zeptá předsedy Rakušana. Jenže paní profesorka dobře ví, že pokud chce vládnoucí garnitura prosadit něco zásadního, musí to učinit v prvních letech volebního cyklu. Pro Fialův tým to byl ozdravný balíček.

Leč i při tom nicnedělání se dá hodně pokazit. Marian Jurečka zatopil lidovcům tak mocně, že by ho nejraději sesadili z předsednického křesla okamžitě. TOP 09 už se ani nesnaží vypadat jinak než jako béčko ODS. Nejpřirozenějším vládním oponentem pravicového hegemona jsou tak Piráti, kteří po brněnském sněmu budou se čtyřmi nažhavenými místopředsedkyněmi kulturně radikálnější a nesmiřitelnější ke konzervativním proudům.

Kateřina Perknerová, komentátorka Deníku

Na této vlně se bude muset vézt také Ivan Bartoš, protože jinak by ve vlastní straně neobstál. Zvláště když vyhlásil, že jeho cílem je za rok a půl získat 40 poslanců, desetinásobek současného stavu.

To všechno může pětikoaliční vládou nepěkně otřásat. A nelze vyloučit, že odstředivé tendence některé její představitele dovedou k závěru, že příště by bylo lepší kandidovat za své.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio