Kateřina Perknerová: Fiala řeší, jak přemoci Babiše, ale zůstat svůj
Postupnou proměnu profesora politologie Petra Fialy v politika, výstižně dokumentuje věta, kterou pronesl při spuštění aktuální kampaně koalice Spolu: „Nijak mě to netěší, ale význam klasických stran ve společnosti klesá, na to musíme umět zareagovat.“ Přestože vychází z tradičního pravolevého rozdělení spektra, které má pevné ideové kořeny, pochopil, že dnešní svět se otáčí kolem jiné osy.
Čtěte také
Jeho politická kariéra byla postavena na institucionální odpovědnosti, na síle právního státu a demokratických pravidel. Budoval ODS, která přežije výkyvy počasí bez úhony. Ať už s Fialou, nebo bez něj.
Hnutí ANO se řídí opačným vzorcem. Bez Andreje Babiše by neexistovalo. A principiální programové pilíře by tento vysavač hlasů nespokojených občanů vyřadily z provozu.
Principy vládnutí Trumpa ani Babiše nezajímají
Maggie Habermanová je novinářka a autorka knihy o Donaldu Trumpovi Confidence Man. V analýze Českého rozhlasu je citován tento její postřeh: „On se obklopuje lidmi, které zajímá, jak využít nějaké páky a nástroje k ovlivnění politiky. Trumpa ale vládnutí naprosto nezajímá, nepotřebuje demokratické normy a washingtonské politické procesy. Prostě chce věci udělat. Má rád moc a přízeň.“
Čtěte také
Podobná charakteristika se dá aplikovat na Andreje Babiše. Nezatěžuje se péčí o regionální organizace, výběr kandidátů do různých typů voleb, byrokratickými komplikacemi rozhodování.
Jako premiér osobně dával příkazy ministrům, řešil zásadní celostátní otázky i naprosté prkotiny kdesi v republice, když ho náhodou na problém upozornil člověk, jemuž v dané chvíli věřil, nebo ho znal z minulosti.
Klasičtí politici ho za mikromanegement kritizovali, ale Babiš si i tímto chaotickým a nesystematickým „konáním dobrých skutků“ dokázal získat spoustu příznivců.
Boj o charakter státu
Lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL teď luští rébus, jak tomu čelit a zároveň se nezpronevěřit svým zásadám. Není to jednoduché, když vidíme, že i Fialova přítomnost na TikToku rozhodila řadu jeho skalních sympatizantů.
Čtěte také
Vládní trio seznalo, že marketérům hnutí ANO se podařilo obyvatelstvu vštípit přesvědčení o koaličním selhání. Vykreslit Fialův tým jako shluk nekompetentních jedinců, kteří neplní sliby, zvýšili daně, nedokázali si poradit s cenami energií. Proto je jejich jediným programem antibabiš.
Představitelé Spolu to hodlají zvrátit. Momentálně přehledem kroků, kterými se mohou pochlubit, konzistentní zahraniční politikou, ukončením závislosti na Rusku, zrychleným tempem výstavby dálnic.
Od února pak přidají na obrátkách a budou zdůrazňovat, že ve volbách 2025 se rozhodne o charakteru státu. Premiér bude burcovat voliče, aby přemýšleli o svých životech ve své zemi.
O tom, který politik nabízí reálnou vizi a který jen iluzorní švédský stůl plný lahůdek za nepropustným sklem.
Petr Fiala chce pro trojblok Spolu získat třicet procent hlasů. K tomu potřebuje jednak zcela konkrétní výsledky vládnutí, jednak proměnu negativního naladění veřejnosti. Nepovede se mu to bez přesvědčivých osobností, které mají u lidí respekt. Bohužel, značná část koaličních politiků k nim nepatří.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka