Kateřina Perknerová: Boj o Evropu jako předehra sněmovních voleb

2. listopad 2023

Důstojné oslavy svých 105. narozenin má Česká republika za sebou. Před ní jsou dva roky politicky elektrizující atmosféry. První na řadě budou volby do Evropského parlamentu jako ouvertura souboje o českou sněmovnu.

Ta se tentokrát bude podobat fanfárám z Aidy. V minulosti se o europarlament zajímali hlavně mladí lidé, nebo skalní fanoušci některé z kandidujících stran. V roce 2019 vyhrálo hnutí ANO před ODS.

Čtěte také

Kulturně politická a klimatická témata Čechy k urnám nepřitáhla. Pojmy gender, Green Deal, elektromobilita nebo emisní povolenky nebyly zdaleka tak frekventované jako dnes. Ilegální migrace sice byla na stole, avšak po opadnutí uprchlické vlny z roku 2015 a očekávaném umíráčku pro povinné kvóty ani ta voličům tep nezvyšovala.

Za rok to bude jiné. Andrej Babiš i Petr Fiala správně odhadli, že Evropa začíná lidi zajímat, neboť je irituje konec aut na spalovací motory, vysoká cena energií, hrozba dalších běženeckých vln a důsledky válečných konfliktů na Ukrajině a Blízkém východě.

Evropská politika se dělá v české vládě

Šéf hnutí ANO umí velmi dobře brnkat na populistickou strunu. Zdůrazňuje, že je Evropan a jiné východisko než členství v Unii pro Česko nevidí, ale… Za souřadicí spojkou obvykle následuje výčet všech reálných i neexistujících neduhů společného integračního projektu.

Čtěte také

Babiš též opakuje, že Petr Fiala je slabý předseda vlády, který v Bruselu nehájí české zájmy a vždy odkývá to, co si přejí velké státy. Citlivé téma podpory elektroaut nebo obnovitelných zdrojů dokáže lidem servírovat jako problém, s nímž by si hravě poradil. Bez ohledu na fakt, že to byl on, kdo před třemi lety v premiérské roli schválil rámec Zelené dohody pro Evropu.

Předseda ODS Fiala si uvědomuje, že v červnu se bude hlasovat především o kondici tuzemských stran a uskupení. A jak řekl Deníku.cz ministr financí a první místopředseda občanských demokratů Zbyněk Stanjura, kdyby nějaká z koaličních stran fatálně neuspěla, mohlo by to mít neblahý dopad i na vnitropolitickou situaci a vládu jako takovou.

Předně se to týká TOP 09 a lidovců, tedy členů trojbloku Spolu. Z toho důvodu se špičky ODS rozhodly podpořit jednotnou kandidátku, na níž budou vedle sebe Alexandr Vondra, Luděk Niedermayer a Tomáš Zdechovský. Pro toho, kdo nechce Babiše, Okamuru nebo Rajchla a není vyhraněně euroskeptický ani eurooptimistický, to bude schůdná cesta.

Kateřina Perknerová, komentátorka Deníku

Zatímco krajské volby stojí hodně na osobní zkušenosti lidí s danými kandidáty, evropské budou do značné míry kopírovat stranické preference občanů. Proto Babiš oprašuje svůj obytňák, aby už na podzim vyrazil do regionů, a Petr Fiala zintenzivňuje zahraničněpolitické aktivity, aby dokázal, že je schopný lídr. O to víc je důležité si připomínat Stanjurovu větu, že evropská politika se dělá v české vládě a parlamentu. Eurovolby tak budou především odrazem toho, jak si povede Fialův kabinet doma.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio