Kateřina Cajthamlová: Co všechno můžeme udělat pro krásné a zdravé zuby

26. listopad 2020

Stav našich zubů ovlivňují nejenom genetické faktory a správná péče, ale také to, co jíme. Doktorka Kateřina Cajthamlová vysvětluje, které potraviny nám škodí a naopak, které našim zubům prospívají.

Kvalita zubů je ve velké míře dána naší potravou, tedy tím, co jíme. Kateřina Cajthamlová k tomu říká: „Pokud by s námi mohly naše zuby hovořit, tak by někdy doslova křičely hrůzou, jak s nimi zacházíme.“

Některé potraviny jsou totiž pro naše zuby velmi škodlivé. Patří mezi ně například tyto: oplatky, sušenky a krekry z bílé pšeničné mouky, mléčné výrobky… zejména ty slazené glukózo-fruktózovým sirupem, buchty, koblihy, koláče, karamely, bonbony, lízátka, laciné čokolády, energetické a slazené nápoje, káva, červené víno a zmrzlina.

Zmrzlina našim zubům nejvíce vadí, když její při její konzumaci působí postupně velký rozdíl teploty.

„Co by například zuby úplně nesnášely, přestože obě ty věci, pokud si vezmete každou zvlášť, tak jsou v pořádku, je vzít si vychlazený meloun a na to se napít zázvorového čaje. To když uděláte, tak vám budou zuby lítat do vzduchu hrůzou,“ vysvětluje s úsměvem doktorka Kateřina Cajthamlová.

A pokud vás zajímá, jaké potraviny jsou pro naše zuby zdravé a čím jim ještě můžeme prospět, poslechněte si celý záznam pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.