Karel Wichs: Španělský vládní skandál

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Finance, peníze

Španělská úplatkářská aféra, která ohrožuje existenci vlády, nabrala tento týden na obrátkách. Hlavní postavou kriminálního příběhu je bývalý pokladník vládnoucí Lidové strany Luis Bárcenas (55). Letos novináři objevili účetní knihy, jež naznačují, že odevzdával tisíce eur v hotovosti řadě vysokých představitelů Lidové strany.

Od března Bárcenas popíral, že by o těchto účtech něco věděl. Po třech nedělích vazby však včera přiznal jejich pravost i to, že peníze předával beze svědků on osobně. Vypověděl také, že dnešní premiér Mariano Rajoy dostával v letech 1998 až 2008 čtvrtletní příspěvky, které činily přes dva tisíce eur měsíčně, tedy více než 50 tisíc korun. Peníze pocházely ze sponzorských darů a Bárcenas podle dnešního listu EL País neví, zda šlo o špinavé peníze nebo byly předem řádně zdaněny. Platby se zaznamenávaly v paralelní účetní knize B. Tam byla taky jména přispěvatelů a výše jejich příspěvků.

Podle španělských zákonů nesmí sponzorský dar převýšit 60 tisíc eur, tedy přibližně půldruhého milionu korun ročně. Řada příspěvků však byla vyšší. Podle téhož zákona nelze přijmout sponzorský dar od firem, jež se podílejí na státních zakázkách. To se nyní vyšetřuje, když se nyní Bárcenas přiznal k autorství účetních knih.

Zajímavý je lidský rozměr Bárcenasova případu. Nikdo netvrdí, že by se ex-pokladník nechal zlomit několika týdny vazby. Když byl vyšetřován v jiné kauze úplatkářství, vzdal se ukázněný lidovecký straník Bárcenas senátorského křesla, funkce pokladníka strany a pozastavil v ní své členství. Všichni mu plácali po ramenou. Novináři odhalili premiérovu korespondenci, v níž Bárcenase a jeho ženu povzbuzuje na duchu. Dělá prý vše, co může. Ale Bárcenas už peníze nerozdává a tak upadá i jeho hvězda. Všichni se od něj odtahují, včetně premiéra. Někteří jej nazývají dokonce zrádcem strany.

Jak to v takových případech bývá, všichni to známe, premiér Rajoy podat demisi nemíní. Opozice to sice požaduje, indicií by bylo dost, ale je nejednotná, jestli chce jen pád vlády nebo i předčasné volby.