Karel Wichs: Politická krize v Brazílii

17. březen 2016

Ve středu zasedl Nejvyšší brazilský soud, aby určil podmínky pro výběr 65 poslanců, kteří budou rozhodovat o osudu prezidentky Dilmy Rousseffové. Pokud se členové zvláštní komise dohodnou, aby se s prezidentkou konal politický proces, mohlo by to vést k jejímu odstoupení.

Ona sama dobrovolně odejít nechce. Říká, že se nedopustila žádného trestního činu.

Za její odstoupení se v Brazílii opakovaně konají demonstrace. Nejmohutnější byla zatím minulou neděli. Ve 200 městech demonstrovali tři miliony občanů. Vinili prezidentku z podílu na korupci a úplatcích.

Konkrétně jde o to, že ze státních peněz byli měsíčně upláceni poslanci. Strana prezidentky Rousseffové nikdy nebyla tak silná, aby mohla vládnout sama.

Čtěte také

Podezření z korupce a obohacování padá také na Lulu da Silva, který byl prezidentem v minulém desetiletí. Byl oblíbený, nejen v Brazílii. Peníze z těžby ropy putovaly částečně ale bohatě na potírání chudoby. To nyní skončilo a země se ocitá v krizi.

Státní návladní je toho názoru, že Lula si vydělal na přednáškách moc peněz poté, co přestal být prezidentem. A že tyto peníze řádně nezdanil.

Pokud se členové zvláštní komise dohodnou, aby se s prezidentkou Dilmou Rousseffovou konal politický proces, mohlo by to vést k jejímu odstoupení

Lula vinu odmítá: „Nechtěli po mě, abych přednášel o sexu mezi anděli, ale o úspěšné ekonomice. A to je drahé“. Státní návladní požádal tento týden pro Lulu preventivní vazbu. Ten řekl, že vstoupí do vlády. To v Brazílii znamená, že se vyhne vyšetřování.

Podle průzkumů pořádají protestní demonstrace hlavně příslušníci střední třídy. Tedy ti, kdo zbohatli většinou za vlády Rousseffové a jejího předchůdce. Příští víkend chtějí vyjít do ulic jejich odpůrci, povětšinou chudí Brazilci. Situace v zemi se polarizuje.

Politická krize svědčí ultrapravici. Počet jejích stoupenců roste. Její představitel Jair Bolsonaro soudí, že homosexuálem se může stát jenom narkoman. A taky že analfabeti a lidé bez příjmu nemají právo hlasovat. Bolsonaro chce kandidovat na prezidenta v roce 2018.

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autor: Karel Wichs
Spustit audio