Karel Wichs: Bolívijský prezident Evo Morales potřetí obhájil svůj post

14. říjen 2014

70 minut po uzavření volebních uren se Evo Morales prohlásil potřetí prezidentem Bolívie. V té chvíli nebyly ještě známy žádné oficiální výsledky. Mohl si to však dovolit, protože bylo jasné, že opět usedne na prezidentské křeslo.

Ukázalo se, že zvítězil i v nejbohatším departementu Santa Cruz, kde dosud vládla opozice. V jedné chvíli se dokonce chtěla od Bolívie odtrhnout, ale to se jí nepodařilo.

Až v roce 2020 nastane nové pětileté období, nebude se už Morales moci ucházet o další kandidaturu. Alespoň ne podle stávající Ústavy z roku 2009. A to mu bude teprve 60 let. Žádný následník se však v jeho Hnutí za socialismus zatím nerýsuje.

Pod Moralesovým vedením země v minulých deseti letech vzkvétala, ročně průměrně o 5 %. Loni dokonce o 6 % a letos se očekává podobný nárůst HDP.

Opoziční ekonomové to přisuzují rostoucí ceně surovin, na které je Bolívie bohatá. Podle Mezinárodního měnového fondu je Bolívie nejvíce se rozvíjející země na jihoamerickém kontinentu.

Čtěte také

Morales dokázal přerozdělit zisky státu mezi občany. Za 10 let jeho vlády klesl počet chudých Bolivijců z 60 na 45 % a každoročně je jich méně.

Evo Morales není indiánského původu, jak ho někdy opozice hanlivě nazývá. Je indián z kmene Uru-Aymará, který se ke svým předkům a kultuře hrdě hlásí. Jím vyhlášená Ústava zrovnoprávnila indiánskou většinu obyvatel, a to je druhý velký úspěch Moralesovy vlády.

Bolívijský prezident Morales potřetí obhájil svůj post

Aby zdůraznil jednotu země, v níž se oficiálně hovoří 37 jazyky, vyhlásil volby na 12. října. Je to výročí objevení Ameriky.

Morales má plná ústa levicových prohlášení. Své vítězství ve volbách věnoval Fidelu Castrovi a zesnulému Hugovi Chávezovi.

Jeho politické činy jsou však liberální. Zestátnil většinu těžby surovin, ale tak opatrně, že se proti Bolívii nikdo významně nepostavil. Dokázal také zklidnit armádu, která v minulosti byla zdrojem převratů a pučů.

Dnes už tam 35 let vládne demokracie. Tomu odpovídaly i letošní volby. Podle zahraničních pozorovatelů proběhly klidně, bez incidentů.

autor: Karel Wichs
Spustit audio