Karel Sedláček: Babiš splnil Trumpovo zadání

Andrej Babiš a Donald Trump v Bílém domě
Andrej Babiš a Donald Trump v Bílém domě
0:00
/
0:00

Nebývá zvykem, aby americký prezident uložil při přijetí v Bílém domě svému hostu domácí úkol, ale v případě návštěvy českého premiéra se tak zřejmě stalo.

Nešlo pravděpodobně o výslovné zadání, ale host z České republiky se asi snadno dovtípil, co by udělalo americkým hostitelům radost.

Jan Vávra: Pravdu má jenom bouchačka

Donald Trump a Andrej Babiš v Bílém domě

Možná si také pamatujete známou písničku skupiny Zelenáči – před normalizací Greenhorns – o padouchovi jménem John Hardy, který jen tak oddělal několik lidí.

Kromě jiných témat hovořili o clech na evropská auta dovážená do USA. Prezident Trump chce napravit nevyváženost v americko-evropských obchodních vztazích a český premiér v televizi řekl, že se při pohledu na vysoká cla uvalená EU na americká auta nediví, že je Trump naštvaný.

Dovoz amerických aut totiž zatížila EU mnohem vyššími cly než USA import evropských vozů. Do poloviny května se má prezident Trump rozhodnout, zda a o kolik navýší reciproční tarify na evropské zboží, což by citelně postihlo automobilky jak v České, tak i ve Slovenské republice a v Maďarsku. Sami sice auta do Ameriky nevyvážíme, ale jsme velkými subdodavateli německých automobilek.

Trump může být spokojen

Jan Fingerland: Andrej Babiš v Americe neupadl

Premiér Babiš v Bílém domě.

Andrej Babiš připomínal nadějného krasobruslaře. Byl trochu nervózní, nepokoušel se o čtverné skoky, ale dojel bez pádu a zaslouží si slušné bodové ohodnocení.

Hořekování nám nepomůže, pochopil premiér Babiš v Bílém domě. Trump si prý stěžoval na jednání s EU. Cla budou zřejmě uvalena, avšak jedná se o jejich výši.

Paralela s probíhajícími obdobnými americko-čínskými jednáními je patrná. Babiš po jednání s Trumpem prohlásil, že si za hrozící situaci tak trochu taky můžeme sami, protože vůbec nic nevíme o strategii EU při vyjednávání s americkou administrativou.

„Taky jsem mu řekl,“ uvedl Babiš doslova, „že osobně bych chtěl vědět, jak probíhá to jednání. Budu se na Evropské radě ptát, jak vlastně vyjednáváme.“ A ještě dodal, že je obtížné „vypáčit nějakou informaci“.

Týden očima Petra Schwarze: Náčelníci se činili

Melania Trumpová a Monika Babišová před vchodem do Bílého domu

Premiér Andrej Babiš dosáhl svého zatím největšího zahraničněpolitického úspěchu – jako první český politik po více než sedmi letech navštívil Bílý dům a setkal se tam s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Není známo, zda premiér Babiš něco slíbil prezidentovi Trumpovi, ale vyhlásil, že i když za EU vyjednává eurokomisařka Malmströmová, měly by členské státy do toho víc mluvit a že o tom bude hovořit s dalšími představiteli V4 při oslavách vstupu do Severoatlantické aliance. Nemáme důvod nevěřit, že tak neučinil.

V Bílém domě mu nezbylo než aby, jak řekl, „apeloval trošku na city“ a doporučil, aby se Trump k jednání vrátil až budou v čele Evropské unie jiní lidé. Tím taky veřejně naznačil, jak se po volbách zřejmě změní politické klima v evropském parlamentu.

Karel Sedláček

Díky tomu se premiér Babiš bezesporu posunul více do světel reflektorů na evropském politickém jevišti a pomohl americkému prezidentovi zasít zrnka pochybnosti do uvažování dalších politiků o správnosti evropských celních tarifů. Trump tedy může být spokojen. A vlastně my také.