Karel Hvížďala: Korupce v době pandemie v Německu a České republice

17. březen 2021

První taková zpráva k nám dorazila od sousedů z Německa, kde si dva poslanci Bundestagu díky politickému vlivu za zprostředkování obchodu s respirátory nechali vyplatit provize. Jmenovitě jde o Nikolase Löbela a Georga Nüssleina z CDU/CSU. Pětatřicetiletý Löbel i jeho kolega jsou vyšetřováni státním zastupitelstvím a Nüsslein po tlaku vlastní strany se rozhodl složit poslanecký mandát a odejít z politiky.

Konkrétně Löbel je poslancem CDU a jeho firma pomohla dodavateli respirátorů uzavřít smlouvu se dvěma soukromými společnostmi. Za tuto službu si pak naúčtoval 250 tisíc eur, tedy šest a půl milionu korun. Löbel oznámil, že složí funkci, a později se vzdal i mandátu. 

A podobně i jednapadesátiletý Nüsslein za zprostředkování inkasoval statisícové provize. Další případy se vyšetřují.

Čtěte také

Jenže ani u nás na tom nejsme zřejmě lépe. Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo podle dat státní kasy neznámé brněnské firmě 109 milionů korun za 400 tisíc respirátorů, které nakoupilo během loňského jara. Jak se ale zjistilo, doklady existují jen na 72 milionů. Problém tedy zní: kam se podělo 37 milionů korun?

To je otázka, kterou si klade Tomáš Langr, ředitel společnosti Otidea, která se zabývá prověřováním nákupů ministerstva zdravotnictví. Téměř před rokem si u neznámé firmy Supervize Hologramy s. r. o. objednal rezort zdravotnictví 400 tisíc respirátorů FFP2. Jeden vyšel na 150 korun bez DPH. Ministerstvo rozdíl vysvětluje stornem na dvou fakturách, ale problém obou faktur je, že na nich žádné storno není a nic nesvědčí o tom, že by stornované byly.

Dvakrát vyšší cena za respirátor

Pro odborníky je pak nepochopitelné, proč to ministerstvo po urgencích nedoloží dobropisem vystaveným firmou Supervize Hologramy. Ladislav Mejzlík, děkan Vysoké školy ekonomické v Praze, říká: „Storno faktura nedokládá, jestli byly ministerstvem uhrazeny, nebo ne. A ani to, jestli byly peníze státu vráceny zpět.“

Čtěte také

Bohužel všechny výmluvy ministerstva jsou vadné, protože firma zboží nedodala včas, i když dopravu z Číny musel nakonec zajistit stát, ač rychlost měla být důvodem, proč zakázku získala firma bez výběrového řízení.

Zarážející je i to, že faktura na 72 milionů korun, kterou má ministerstvo zdravotnictví, má datum vystavení 8. dubna 2020 a datum splatnosti 9. dubna 2020. Ten den bylo zboží firmě Supervize Hologramy i zaplaceno. A jak říká Tomáš Langr, ta rychlost je naprosto nestandardní. Případ podle něj nese znaky předem dohodnuté zakázky. Už taky proto, že vedení firmy se od té doby několikrát změnilo a současným majitelem je Ruslana Skorokhoda z Kyjeva.

Jenže podobných případů je víc: jednou z nejkritizovanějších firem je podle serveru iRozhlas i lanškrounská LA Factory, která dokonce ani nikoho nezaměstnávala, neměla žádné náklady ani výnosy a nakoupila ochranné pomůcky za více než 634 milionů korun.

Karel Hvížďala

Porovnáme-li tedy naši situaci s Německem, přestože rezort zdravotnictví ministra Adama Vojtěcha, který byl ministrem za ANO, zaplatil Číně za respirátor dvakrát vyšší cenu než vnitro, státní zastupitelství zatím tento případ, kdy se neví, kam se 37 milionů podělo, ani ty další prý nevyšetřuje.

A to u nás nejde o provize, ale nejspíš o čisté podvody. Pokud se proti tomu rázně nepostavíme, může to naši společnost narušit stejně jako pandemie.

Autor je publicista

Spustit audio