Karel Hvížďala: Co nám připomněl Svět knihy 2018

15. květen 2018
Karel Hvížďala

V neděli skončil na pražském Výstavišti v Holešovicích 24. ročník Světa knihy a přesto, že byl krásný sluneční den, který spíše lákal lidi k vodě a na chalupy, nebylo tam k hnutí.

Jak vyplývá z poslední zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů, zaznamenali jsme nárůst prodeje knih asi o pět procent a lidé ve stejné době koupili knihy téměř za osm miliard, ale ubývají malá knihkupectví.

Převratné 20. století, komiks a současná izraelská literatura. Začíná mezinárodní knižní veletrh Svět knihy

Křest audioknihy Citlivý člověk. Hostem Petra Fischera byli spisovatel Jáchym Topol a herec Petr Čtvrtníček

Největší tuzemský svátek literatury - mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha začíná 10. května v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. I letos čeká na milovníky knih bohatý program v podobě desítek veřejných diskusí, debat, knižních prezentací, autorských čtení a vyhlášení řady prestižních literárních cen. Chybět nebude ani doprovodný program, kterého se zhostí čeští i zahraniční komiksoví tvůrci nebo hudebníci.

Návštěvníků bylo letos na Výstavišti dokonce o dva tisíce víc než loni: 46 tisíc. Samozřejmě se nemůžeme srovnávat s Frankurtem, kam loni přišlo 286 tisíc lidí z celého světa.

Všechny knižní veletrhy, ať se konají ve Varšavě, Londýně, Lipsku nebo u nás, abych jmenoval ty další v naší blízkosti, mají za úkol seznámit odborníky i laiky s novými knihami, a to nejen těmi tištěnými, ale i elektronickými a audionahrávkami, představit autory, překladatele, ilustrátory, typografy a pořádat veřejné diskuse a semináře.

Letos - kdy čestným hostem byl stát Izrael - mezi ta nejzajímavější setkání patřila debata se spisovatelem Davidem Grossmanem, který prohlásil: „Masmédia mění lidi v dav opakující tatáž klišé, předsudky nebo kýče. Očistit nás od nich může jen literatura.“

Odpor proti snadné manipulaci

A tuto tezi vzápětí doplnil o následující příběh o tom, jak mohl vypadat první vtip:

„Představuji si, že neandrtálec ukázal na vodu a vykřikl: To je oheň! Ostatní mu nerozuměli a ptali se sami sebe: Proč říká o vodě, že je to oheň? A proč to říká tak důrazně?“

Grossman na to odpovídal takhle: „Ten člověk udělal něco podstatného a nedocenitelného: ukázal jiným, že mohou změnit úhel pohledu, a tím lidstvo emancipoval.“ A my můžeme dodat, že právě o ten jiný úhel pohledu v poezii, eseji a románu jde.

David Grossman: Literatura je lék na fake news, klišé, předsudky i kýč

David Grossman

Spisovatel David Grossman nerad vypráví vtipy, neumí to. Umí ale o vyprávění vtipů napsat výborný román. Jmenuje se Přijde kůň do baru. Název knihy je začátkem známého typu vtipů, pointa ale jako jediná v románu nezazní.

Je to jediná cesta, jak nás vyvést z jedné z mnoha pastí, do které se naše civilizace dostala po třetí mediální krizi, kdy se redukovaly náklady na redakce, výrobu pořadů  a veškerá námaha je zaměřena jen na marketing, který nutí podbízet se čtenářům, posluchačům a divákům.

Na tuto nebezpečnou tendenci již upozorňoval koncem 50. let Czeslaw Milosz, když napsal, že naše civilizace se čím dál tím víc spokojuje s taháky, které nahrazují původní texty.

I přes horký víkend dorazilo na Svět knihy velké množství návštěvníků

Posledním hitem taháku je wikipedie, která tím, že sdělení tam zveřejněná často neobsahují kontext, jen simuluje znalosti a umožňuje třeba studentům odmaturovat, aniž přečetli jedinou knihu. To nás už posouvá z civilizace postfaktické k civilizaci postmyšlenkové: lidé se nepídí po nových informacích a kontextech, pouze hledají potvrzení svého mínění.

Nezmenšený zájem o knihy, které jako jediné nám pomohou klást si otázky podobné té, kterou si metaforicky kladl neandrtálec označující vodu za oheň, nás mohou vrátit k originálnímu myšlení a tudíž k odporu proti snadné manipulaci.