Karel Barták: Unie vypálila první celní salvu proti Spojeným státům. Bude i poslední?
Evropská unie nechce celní válku se Spojenými státy. Dokola opakuje, že si přeje vyjednávat. Tváří v tvář nedostatku dobré vůle na druhé straně Atlantiku jí však nezbývalo než konat – členské státy schválily ve středu návrh Evropské komise na první „salvu“ odvetných opatření. EU tak ukázala spíše zoubky než zuby, ale zároveň vzkázala do Washingtonu, že nehodlá trpně snášet americké příkoří.
Jen pár hodin poté prezident Donald Trump pozastavil na tři měsíce platnost takzvaných recipročních cel pompézně vyhlášených 2. dubna.
Čtěte také
25procentní cla na dovoz oceli a hliníku ale nezrušil a pro všechny země světa zachoval plošné desetiprocentní clo na naprostou většinu komodit.
Unie tak nemá důvod na svém počínání cokoli měnit. Na skladbě celkem čtyř seznamů amerického zboží, které chce zatížit tarify do 25 procent, je pozoruhodné, že postihuje přednostně výrobky z těch amerických států, které v posledních volbách masově hlasovaly pro Trumpa, případně odkud pocházejí nejvlivnější politici z prezidentova okolí.
Chytrá a zacílená cla
Terčem jsou tak například sójové boby a drůbež z Louisiany, hovězí maso z Kansasu a Nebrasky, autodíly z Michiganu, cigarety a rýže z Floridy, dřevěné výrobky ze Severní Karolíny a tak dále.
Čtěte také
EU tak nabádá Trumpovy voliče, aby se zamysleli nad výhodností a prospěšností politiky svého favorita. Když se k evropským clům připočtou ještě ta čínská a kanadská, může to pro některé segmenty vyvolat zásadní problém – stejně jako americká cla už vyvolala zásadní problémy pro zbytek světa a akciové trhy.
Evropská taktika má přimět Američany, aby zasedli k jednacímu stolu. Rozvaha a opatrnost se podle všeho vyplatily. Zkušení vyjednávači Evropské komise předpokládali, že udržování a postupné zvyšování tlaku přiměje Trumpův tým, aby se konečně odhodlal vyjednávat. Trumpova středeční otočka jim dává zapravdu, ačkoli v jeho režii není jisté vůbec nic.
Trump s námi hraje hru
Prezidentovo chování zároveň významně umocňuje obavy z dalšího chaosu a nepředvídatelnosti na světových trzích. Potvrzuje se, že Donald Trump jedná zcela impulzivně, že hraje se zbytkem světa jakousi dětskou hru – bohužel s nedozírnými ekonomickými a sociálními dopady.
Čtěte také
Evropa musí být připravena tento zmatek za všech okolností ustát, chovat se jako blok a prosazovat převládající společný zájem.
Pro Evropskou komisi bude vnitřní vyjednávání s členskými státy stejně důležité a choulostivé jako relace s USA. Francie či Německo dávají najevo, že by se jim líbil ostřejší postup, zatímco Itálie, Španělsko či Irsko brzdí a nabádají k opatrnosti. Maďarsko jako obvykle hraje sólo – jako jediný členský stát zmíněná cla proti Spojeným státům nepodpořilo.
Bedlivě sledována bude příští týden návštěva s italské premiérky Meloniové v Bílém domě. Právě ona se chlubí nadstandardními vztahy s Trumpem – a je jasné, že se s ním bude o clech bavit.
Není normální, že Trump za tři měsíce od nástupu nemluvil s předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou. Jeho poradce pro obchod Peter Navarro si zas nenašel čas pro komisaře Maroše Šefčoviče. Nyní by se to mělo změnit, soudě podle momentální Trumpovy nálady.
Možná se dočkáme skutečného vyjednávání. A že bude o čem – americká cla na ocel a hliník trvají, stejně jako cla na automobily a plošná desetiprocentní cla. Pořád je to o hodně horší než kdykoli předtím, a Evropa má více než dost důvodů se americkému celnímu útoku bránit.
Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.