Karel Barták: Polsko i Maďarsko se mstí za to, že jim Evropská unie blokuje peníze z Fondu obnovy

13. srpen 2022

Která vosa to bodla nejvyšší polské představitele, že se uprostřed parného léta najednou sešikovali proti Evropské unii a spustili nečekaně hlasitý bojový pokřik, který pěkně rozvlnil evropskou okurkovou sezónu? Faktická hlava státu Jaroslaw Kaczynski a premiér Mateusz Morawiecki pohrozili unii vyhlášením vzpoury, pokud nedostanou svých 35 miliard eur z evropského fondu obnovy.

V podstatě řekli, že když jim Brusel nezaplatí, budou škodit, překážet, paralyzovat a prudit. Šéf vládní strany Právo a spravedlnost Krzysztof Sobolewski dokonce hodlá organizovat evropskou koalici, která by svrhla kolegium komisařů v čele s Ursulou von der Leyenovou.

Čtěte také

Řečnické běsnění vládních politiků prozrazuje hlavně zklamání a z něj plynoucí nervozitu. Varšava očekávala, že Evropská komise zamhouří obě oči a uzná, že Varšava zákonem o přejmenování soudcovské disciplinární komory vyhověla jejím požadavkům a peníze uvolní. Že to udělá také s ohledem na klíčovou roli Polska ve vojenské podpoře Ukrajiny bojující proti ruské agresi, nebo za příkladné přijetí statisíců ukrajinských běženců.

Komise však neustoupila – v červencové zprávě o vládě práva v EU na adresu Polska uvedla, že sice došlo k pokroku, nezávislost soudců však stále není zcela zaručena. Polsko krom toho stále ještě nevyhovělo rozsudku Evropského soudního dvora ohledně soudcovské nezávislosti, který stanovil povinnost platit milion eur měsíčně, dokud nedojde k nápravě. Polská vláda však nedbá, i když pokuta dosáhla už 280 milionů.

Podpásová hra

Je moc dobře, že se komise drží pravidel a plní tak svou úlohu nestranného arbitra. Koncepce výměnného obchodu ve vrcholné politice, jak si ji představuje polská vládní garnitura, vede do pekel. Polští politikové navíc dávají zcela bezostyšně najevo, že jim nejde o hodnoty či pravidla, ale jen a jen o peníze.

Čtěte také

Když jim je Brusel v souladu s pravidly dočasně upírá, obviňují unii z imperialismu, ba dokonce a absurdně z oživování německo-ruského paktování na úkor Polska. Oživují tím staré démony a nebezpečná klišé; rok před volbami hrají s polskou veřejností podpásovou hru na pudy a nízké emoce.

Nenaplňují se tak touhy či snahy narušit polsko-maďarské spojenectví, které několik posledních let výrazně komplikuje vnitřní chod Evropské unie. Obě země mají zajisté velmi odlišný postoj k ruské invazi, nikoli však k pojetí svých práv a povinností členských zemí.

Zatímco vůči Polsku se kritika soustřeďuje hlavně na nedostatek soudní nezávislosti, máslo na maďarské hlavě zahrnuje navíc také potlačování nezávislosti médií, košatou korupci v nejvyšších kruzích či šikanování nevládních organizací a občanské společnosti.

Maďaři jsou napřed

Premiér Viktor Orbán se ostatně letos v létě také činí. Stačilo číst jeho projev odsuzující „mísení ras“ v některých evropských zemích, ovšem nikoli v Maďarsku, který pronesl nota bene v Rumunsku, ke značné nelibosti tamní vlády. Opět se mu povedlo šokovat.

Čtěte také

Maďaři také jako jediné odmítli dohodu ohledně úspor zemního plynu a dál bezdůvodně blokují zavedení jednotné korporátní daně, na které se shodl nejen zbytek unie, ale i další země OECD. Neustoupí, dokud jim Brusel nevyplatí peníze z Fondu obnovy. V praxi tak už provádějí to, čím Poláci zatím vyhrožují; jsou tedy o krok napřed.

Oběma případy, ale zvláště tím maďarským, se bude na podzim zabývat Rada EU. Český ministr Mikuláš Bek se bude muset rozhodnout, zda se zachová jako předseda demokratické unie založené na právu a na pravidlech, nebo zda strčí hlavu do písku a počká, až bude moct horký brambor předat v lednu švédskému předsednictví.

Karel Barták

Známe historické vazby a sympatie zejména ODS na současné polské i maďarské vladaře - pro Fialovu vládu to bude tedy významná zatěžkávací zkouška.

Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu

autor: Karel Barták
Spustit audio

Související