Karel Barták: Evropská komise navrhla seznam amerického zboží, na které by EU měla uvalit cla

12. květen 2025

Spojené státy se točí zády k Evropě a ruská hrozba se konkretizuje. Pro jakou obchodní taktiku by se za této situace měla Evropská unie rozhodnout? Měla by dál čekat, co vyplodí nepředvídatelný Donald Trump, nebo sama převzít iniciativu? A pokud ano, měla by se dát měkkou, nebo spíše útočnou cestou? Tyto existenční otázky si kladou politici napříč kontinentem a v odpovědích na ně se podle očekávání neshodují.

Čtěte také

Evropská komise předložila členským státům dlouhý seznam amerického zboží, které by mělo být zatíženo evropskými cly v případě, že by během tříměsíční pauzy v celní válce vyhlášené prezidentem Trumpem nedošlo k dohodě.

„Připravujeme se na všechny eventuality,“ uvedla předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová při prezentaci toho balíku, který má 218 stránek a zahrnuje stovky položek.

Komise ukazuje svaly. Opravdu?

Komise navrhuje státům, aby souhlasily se zavedením cel na americké zboží v hodnotě 95 miliard eur. Na pestrém seznamu jsou potraviny jako zelenina, hrozinky, pivo, ba americká whiskey bourbon, ale také letadla Boeing, automobily a autodíly včetně elektroaut Tesla, sanitární výrobky, elektrické vybavení a různé stroje.

Čtěte také

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že Evropská unie ukazuje svaly. Ale současná americká cla dopadají na evropské vývozy v hodnotě 380 miliard eur, navrhovaná odpověď není tedy zdaleka reciproční.

Komisař pro obchod Maroš Šefčovič to nijak nezastírá. Připouští, že pokud by Trump naplnil své hrozby, podléhaly by novým clům evropské vývozy v hodnotě 549 miliard dolarů. Spojené státy by vybraly sto miliard dolarů místo dosavadních sedmi miliard.

Komise zatím nenabízí totální konfrontaci, oko za oko, zub za zub. Vychází z toho, že se k nějaké formě dohody zřejmě podaří dospět, ale některá cla, například čerstvě uvalené desetiprocentní clo na všechno zboží, by mohla být zachována.

Britové už smlouvu mají

Právě to se stalo Velké Británii, se kterou Trump s velkou pompou podepsal obchodní dohodu ve čtvrtek. Při bližším pohledu je jasné, že se neuchýlil k dodatečným clům, ale zmíněných deset procent zůstalo až na výjimky v platnosti.

Znamená to, že situace pro britské exportéry není sice zoufalá, ale je horší, než byla pře Trumpovým příchodem do Bílého domu.

Karel Barták, bývalý dlouholetý zpravodaj ČTK v Bruselu

Evropa zatím sází nikoli na „odvetu“, ale na „vyvažování“. A priori počítá s tím, že se se Spojenými státy bude hůř obchodovat než dřív, tedy že se nepodaří dosáhnout vysněného nulového tarifu na obou stranách.

Zároveň dává americkému prezidentovi najevo, že už má – nebo záhy mít bude –, alespoň částečnou a pro americké exportéry dosti citelnou odpověď.

Autor je dlouholetý zpravodaj ČTK v Bruselu, komentátor Info.cz

autor: Karel Barták
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.