Kardiolog: Většina z nás netuší, jak editování DNA změní naše životy. Je to Pandořina skříňka
Všechno, co je v něm napsané, je pravda, říká kardiolog Josef Veselka o svém prvním románu Srdcaři. Kniha vypráví osudy kardiologa a kardiochirurga, o autobiografické dílo ale podle autora nejde. „Pokusil jsem se, aby román realisticky vykresloval dobu života někoho, kdo se narodil v roce 1965 a jde životem dalších sedmdesát osmdesát let,“ vysvětluje přednosta Kardiologické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
I když nejde o autobiografický román, některé vedlejší postavy podle autora ale opravdu existují.
„Jsou to postavy, které se tam třeba objeví jen na několika stránkách, projdou textem a zase odplynou. Jednomu člověku jsem do Hradce Králové posílal román a napsal jsem mu: ‚Pane docente, po třiceti letech vám velice děkuji za to, co jste pro mě udělal.‘ Takže ten se tam určitě poznal. Nikdo z negativních postav mě ale zatím neinformoval o tom, že by se tam poznal,“ směje se Veselka.
Čtěte také
Knížka podle něj dokumentuje, jak se se kardiologie a vůbec medicína za poslední léta změnila.
„Oba dva hrdinové jsou ročník narození 1965 jako já. A jak jdou životem, dá se na nich dokumentovat, jak se medicína ohromně mění. Pořád se od prášků pohybujeme k nějaké agresivnější léčbě. Dáváme do pacientů čím dále více přístrojů, nebo třeba chlopně otvorem velikosti menší než centimetr a při tom s tím pacientem v podstatě mluvím,“ přibližuje.
Pravděpodobně nastane to, že budeme editovat sami svoje životy a své schopnosti. Je to Pandořina skříňka, která se určitě otevře.
Josef Veselka
Ve svém románu nezapomíná připomenout ani novou metodou úpravy DNA. Přiznává, že editování DNA je jedna z věcí, kterou je nadšen.
„Pořád si uvědomuju, že většina lidí vůbec netuší – a já do větší míry také netuším –, jak editování DNA změní naše životy, jak totálně změní tento svět. A nejen z hlediska způsobu změny medicíny. Pravděpodobně nastane to, že budeme editovat sami svoje životy a své schopnosti. Je to vlastně Pandořina skříňka, která se určitě otevře,“ myslí si kardiolog.
Nejméně agresivní jsou psychiatři a neurologové
Na sále má profesor Veselka rád ticho, i když ještě před několika lety tam prý poslouchal klasickou hudbu a v mládí dokonce rádio.
Čtěte také
„Zhruba od padesáti let prakticky neposlouchám nic. Miluju ticho na sále, děvčata říkají, že mluvím čím dále tišeji. Je to prostě proto, že potřebuju větší a větší soustředění a uzavírám se do jakési pomyslné bubliny a nechci, aby mě v té bublině cokoliv rušilo. Když jsem maximálně soustředěný, dokonce mě otravuje mluvit. Musím se vlastně vnitřně přemáhat, abych vůbec mluvil,“ přiznává.
Připouští, že se jistá rozdílnost lékařských oborů odráží i v mentalitě lékařů. „Při pohledu na celé spektrum lékařů, tak nejméně agresivní a invazivní lékaři jsou psychiatři nebo neurologové,“ zamýšlí se.
A pokračuje: „Na druhou stranu bych asi zařadil ortopedy nebo břišní chirurgy. A když se blížíme doprostřed, tak na méně agresivní a invazivní straně by člověk našel internisty nebo ty, kteří pracují v oborech, které z interny vyšly. Proti nim by byli, a to říkám s nadsázkou, sofistikovanější chirurgové jako kardiochirurgové, neurochirurgové. A někde uprostřed by byl třeba kardiolog.“
Poslechněte si celé Hovory. Ptá se Vladimír Kroc.
Související
-
Kardiology znepokojují infarkty mladých a zdravých lidí, kteří prodělali covid
Posledních deset let strávil Arthur Sniegon v Africe. Jak si mladý Čech dokázal získat respekt větších ochranářských organizací i místních obyvatel?
-
Zamknout se doma je zásadní chyba. Na srdce a proti stresu je potřeba pohyb, radí kardiolog
V nemocnicích se podle Miroslava Součka omezují jen operace, které lze odložit. Dál se operuje v akutních případech, a pokud hrozí zhoršení zdravotního stavu pacienta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.