Kamila Pešeková: Vydá se Fico ve stopách Mečiara?

6. březen 2018

Už týden Slovensko zažívá otřesy, které vyvolala úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Co začalo původně jako kriminální kauza, spojená s pátráním po vrahovi, přerostlo během několika dní ve státní krizi.

Hlavní postavou těchto událostí je slovenský premiér Robert Fico. Od začátku vystupuje značně přehnaně a nad rámec toho, co se od něho jako od premiéra očekává. Stačilo vyslovit politování nad nepochopitelnou vraždou dvou mladých lidí a jejich zmařenými životy. Stačilo vyhlásit odměnu za dopadení vrahů a vyhlásit podporu rodinám obětí.

Ficovi nikoli. Namísto toho přišel s vlastními teoriemi, co může být v pozadí vraždy, které se nakonec ukázaly jako liché. Aby toho nebylo málo, předložil novinářům milion v hotovosti coby odměnu za dopadení pachatele. Udělal si z toho prostě šou, ve které šlo především o jeho samotného.

Přesně to vystihl košický pomocný biskup Marek Forgáč, který pohřbíval zavražděnou Martinu Kušnírovou, když uvedl: „Slovensko dnes nechce vidět peníze na stole. Slovensko potřebuje vidět charakterní vůdce, kteří vezmou na sebe přímou i nepřímou odpovědnost a dokáží odejít ze scény.“

Slovensko zažívá otřesy, které vyvolala úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové

Další dějství nastalo, když Fico natruc prezidentovi Andreji Kiskovi a jeho avizovanému proslovu v televizi oznámil, že i on pronese svůj projev. Hlava státu volala buď po rekonstrukci vlády anebo po předčasných volbách. Vzápětí na to premiér obvinil prezidenta z neznalosti ústavy a z nekalých úmyslů.

Politický konec se blíží

Poslední epizodou je nejnovější premiérovo veřejné vystoupení, kde obvinil prezidenta Kisku, že jedná nikoli v zájmu slovenského národa, ale plní jakési blíže nespecifikované úkoly americko-maďarského miliardáře a filantropa George Sorose.

Co se to se slovenským premiérem stalo? Ještě donedávna byl přesvědčeným Evropanem a pokrokovým politikem. Během krátké doby najednou přesedlal na podivné konspirační teorie.

Několik tisíc lidí se sešlo v Bratislavě, aby uctili novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou, kteří byli minulý týden zastřeleni

A tak se Ficovi během uplynulých dní nepodařilo situaci v zemi uklidnit a stabilizovat, jak opakovaně prohlašuje, ale dosáhl pravého opaku. Po celém Slovensku probíhají protesty a další jsou svolány na nejbližší dny. Hlavním problémem země není už jen vražda dvou mladých lidí, případně zodpovědnost ministra vnitra Róberta Kaliňáka.

Hlavním problémem je především slovenský premiér Robert Fico samotný, který cítí, že jeho politický konec se blíží a nedokáže se s tím vyrovnat. Premiér, který udělá cokoli, aby se na svém postu udržel za každou cenu.

Kamila Pešeková

Nápadně to tak připomíná konec éry premiéra Vladimíra Mečiara, který se také zdál být dlouho neporazitelný. Premiéra, který také obviňoval kde koho z vlastních politických chyb. Až nakonec skončil s ostudou a v zapomnění.

Přesně tomu se chtěl Fico vyhnout. Ale zatím dělá vše proto, aby Mečiarův konec kopíroval. A spolu s Mečiarem smutně a zároveň vyčítavě nevděčnému národu sdělil: „Neublížil som nikomu z vás.“

autor: kap
Spustit audio