Kamila Pešeková: Slovenské Vánoce letos v lockdownu a s nemocnou vládou

22. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bratislava během lockdownu

Slovensko se ponořilo do lockdownu. A namísto očekávání vánočních svátků veřejnost sleduje znepokojivé zprávy různého druhu.

Například, že největší zastánce plošného testování na Slovensku a zároveň premiér Igor Matovič onemocněl na covid-19. A spolu s ním další členové vlády.

Čtěte také

Život na Slovensku jde samozřejmě i přesto dál. Co se ale změnilo, je, že výrazně přibylo Matovičových prohlášení na jeho oblíbeném médiu, na Facebooku. Ve svých poselstvích vyzývá šéf slovenské vlády hlavně k opatrnosti a disciplinovanosti. A zveřejňuje také prohlášení občanů na jeho podporu.

Kvůli premiérově onemocnění úplně utichla jiná velká kauza, která by za jiných okolností dominovala zpravodajství. Jde o Matovičovu výzvu, kterou pronesl před pár dny v jednom soukromém rádiu, aby místopředseda vlády Richard Sulík rezignoval. K tomu mělo dojít „pokud možno do Vánoc“, teď se o záležitosti už nemluví.

Možná i díky tomu, že Sulíka výzva nechala v klidu a víceméně na ni nereagoval. Přitom obvinění vznesená Matovičem na adresu jeho zástupce v čele vlády nebyla vůbec zanedbatelná. Tvrdil, že Sulík vůči němu vyvolává v občanech nenávist, a tím i k pandemickým opatřením vlády. To pak má údajně neblahý dopad i na vysoké počty mrtvých na Slovensku.

Bubliny dvou domácností

Takováto emocionální prohlášení skutečně na klidu nepřidají. Na počty nakažených i obětí pandemie budou mít sotva vliv. O to víc ale mohou pokazit celkový dojem z toho, jak slovenská vláda zvládá boj proti nákaze.

Čtěte také

Nedá se vyloučit, že premiér je zklamaný z toho, že v jednom z posledních průzkumů důvěryhodnosti slovenských politiků on sám zaznamenal propad, když skončil až na šestém místě. Skutečnost, že zmíněný průzkum vyhrála prezidentka Zuzana Čaputová, by premiér ještě asi skousnul. Že ale hned za ní skončili na dalších místech expremiér Peter Pellegrini a hlavně jeho vládní rival Sulík, už asi bylo na šestého v pořadí Igora Matoviče moc.

Podobně jako jiné státy v Evropě i na Slovensku vyhlásili lockdown. Mnozí ho označili za měkký a skutečně je v něm zahrnuta spousta výjimek. V provozu jsou jen obchody s nejnutnějším zbožím, restaurace fungují s výdejními okénky. Kostely jsou za určitých podmínek zatím otevřené a platí to i pro půlnoční bohoslužby během nadcházejících vánočních svátků. Lyžování je povolené také za určitých podmínek. Platí zákaz vycházení, vláda také vyzvala občany k vytvoření takzvané bubliny dvou domácností, které by se pak neměly s nikým dalším setkávat.

Ani v dobách pandemie ale neskončilo zatýkání vysoce postavených osobností kvůli podezření z korupce. Obviněn tentokrát uvízl bývalý ministr hospodářství a životního prostředí Peter Žiga. Současný poslanec parlamentu, který patří k zakládajícím členům nové strany Hlas vedenou expremiérem Petrem Pellegrinim, je podezřelý z uplácení.

Kamila Pešeková

Podle slov Moniky Jankovské, bývalé soudkyně a pozdější státní tajemnice na ministerstvu spravedlnosti, která je od jara ve vazbě, se měl Žiga pokusit uplácet soudkyni ve věci provozovatele vodní elektrárny v Gabčíkově. Bylo by překvapením, pokud by Žiga zůstal posledním zástupcem bývalé vládní garnitury, který podobným obviněním čelí.

A tak klid, který obvykle s sebou přináší čekání na vánoční noc, se letos odkládá na neurčito.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio