Kamila Pešeková: Rychlý míček Dominiky Cibulkové a osvěta očkování na Slovensku

14. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slovenská tenistka Dominika Cibulková ukončila kariéru v listopadu 2019

Když se slovenským sportovcům daří v jejich kariéře a sbírají po světě medaile, jsou na ně Slováci pochopitelně náležitě hrdí. A rádi a často se výkony vrcholových sportovců chlubí, zvlášť když jde o srovnání třeba s těmi českými.

A nejsou to jen cyklista Peter Sagan či hokejista Zdeno Chára, na koho Slováci rádi upozorňují. Patřila k nim i tenistka Dominika Cibulková, kdysi čtvrtá nejlepší hráčka na světě, známá svojí rychlou hrou. Kariéru ukončila před více než rokem kvůli dlouhotrvajícímu zranění.

Čtěte také

Slovenská média si ji nedávno opět všimla, i když v úplně jiné souvislosti. V jedné bratislavské nemocnici se Dominika Cibulková spolu s manželem nechali očkovat proti covidu-19. Přednostně, mimo jakékoli pořadí, protože nejsou zdravotníky a nepatří do ohrožené skupiny občanů.

Vyvolalo to velký a negativní ohlas veřejnosti. Člověk, který jim podal vakcínu, už do budoucna očkovat nesmí. Navíc se zjistilo, že mezi očkovanými jsou další sportovci, kteří potřebují být zdraví kvůli blížícím se závodům. Premiér Igor Matovič již kvůli tomu začal požadovat zákonnou úpravu s pokutou za takovéto protekční očkování ve výši deseti tisíc eur.

Dominika Cibulková nejprve situaci vysvětlila tím, že to byl omyl. Nakonec se omluvila a nabídla ministerstvu zdravotnictví, že půjde pomáhat do první linie. Tenistka tak nakonec skutečně bude pomáhat na jednom z testovacích míst v Bratislavě.

Atraktivnost vakcíny

V celé záležitosti nejde ani tak o Dominiku Cibulkovou, ale o obecnou situaci v zemi. Slováci často říkají, že takhle to u nich prostě chodí a jiné to asi nebude. Kdo má známé na správných místech, má zkrátka jednodušší život.

Čtěte také

Tím ale občané Slovenska potvrzují, že žijí ve státě, který nefunguje tak, jak má. Že se nedá věřit jeho úředníkům a institucím, které mají občanům sloužit. Vzniká tak jakési elitářství, kdy si určité skupiny lidí vytvářejí výhodnější podmínky pro život a o ty druhé, kteří takové štěstí nemají, se nestarají.

S těmito způsoby jako i s problémem korupce jako takové byl odhodlaný bojovat šéf hnutí OĽANO Igor Matovič, který s touto vizí vyhrál poslední parlamentní volby. V posledních dnech a týdnech se stále více ukazuje, že současný premiér měl příliš smělé plány. Boj s korupcí není záležitostí jednoho volebního období. Vyžaduje, aby politické špičky byly občanům příkladem a aby oni tak znovu mohli získat důvěru ve vlastní stát.

A může se začít rovnou u Igora Matoviče. Namísto toho, aby se v těchto dnech více věnoval systému očkování, řeší osobní spory s některými členy vlády. Neustále prosazuje plošné testování v nejvíce zasažených místech, i když občané se už upínají více právě k očkování a chtějí od vlády slyšet, kdy na ně přijde řada. Přitom by to bylo důležité, aby právě v zemi, kde se od samého počátku šíří v souvislosti s pandemií velké množství falešných zpráv, byl premiér tím, kdo se postaví do čela osvěty za očkování a bude vysvětlovat jeho výhody pro celou společnost.

Kamila Pešeková

Nakonec tak možná pomyslný rychlý míček, který zahrála Dominika Cibulková tím, že předběhla s očkováním všechny ostatní, pomohl v boji s pandemií a paradoxně zvýšil atraktivnost vakcíny víc než dosavadní nedostatečná slova premiéra.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio