Kamila Pešeková: Oslavy čtvrtstoletí slovenské ústavy. Stíhačky, zásahovky, ozbrojenci

5. září 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kamila Pešeková

Slavit narozeniny ústavy patří u řady států k bontonu. Zvlášť, pokud jde o výročí pětadvacáté. Před několika dny si takovéto jubileum připomnělo Slovensko.

Čtvrt století je příležitostí k reflexi a pohledu zpět, co se osvědčilo a co ne. V případě slovenského základního zákona se dá říct, že nad ní až donedávna visel stín. Nejde ani tak o to, že ústava vznikla v roce 1992 na objednávku garnitury tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara, která byla zároveň i první politickou elitou samostatné Slovenské republiky.

Spíš jde o to, že během Mečiarova vládnutí připomínala ústava pouhý cár papíru, který snesl všechno. Docházelo k porušování základních ústavních principů, jako například dělby moci mezi vládou a soudnictvím. Funkce prezidenta republiky byla nějakou dobu neobsazená, protože ji nikdo nepotřeboval. Stačilo totiž, že prezidentské pravomoci vykonával premiér.

Do tohoto období spadá také nejznámější počin Mečiarovy éry. „Slavné“ amnestie, které vydal v období, kdy zastupoval hlavu státu, porušovaly základní principy demokratického státu. Přežily mnoho let po Mečiarově odchodu z politiky a přežily také řadu pokusů o jejich zrušení.

Schopnost bojovat s nepřítelem

Vladimír Mečiar

Až teprve letos na jaře se podařilo ve slovenském parlamentu najít potřebnou většinu, která dokázala amnestie zneplatnit. Stalo se tak i díky tlaku ze strany veřejnosti.

V projevu prezidenta Andreje Kisky, proneseném právě letos v den výročí vzniku ústavy, byly Mečiarovy amnestie zpětně označeny za „symbol autoritativního, neústavního, ničeho se neštítícího způsobu výkonu státní moci.“

I když se nyní může zdát, že se ústava očistila, ukazuje se, že dnešní Slovenská republika stále ještě hledá cestu, jakou formu pro oslavy jejího vzniku zvolit. A tak v den oslav ústavy přeletěly nad Národní radou SR vojenské stíhačky a vrtulníky, speciální zásahové jednotky předvedly „akci proti teroristům“, také policejní složky a hasičské sbory se veřejnosti pochlubily svou technikou.

Ústava SR

Zkrátka jakoby ani nešlo o to, oslavit základní zákon státu, ale jeho sílu. A ukázat, jak je země schopna bojovat s nepřítelem. Trochu to připomíná situaci, jako kdyby někdo přišel na tenisové utkání v hokejové výstroji.

Možná to chce ale všechno čas, který musí uzrát, aby zaujala ústava v povědomí široké slovenské veřejnosti stabilnější místo. A prvního září přestalo být jen dnem, kdy se nechodí do školy a úřady jsou zavřeny.

autor: kap
Spustit audio