Kamila Pešeková: Ministr Kaliňák odstupuje. Bude to stačit na uklidnění situace na Slovensku?

12. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Demonstrace za nezávislé a důkladné vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové a za vznik nové a důvěryhodné vlády na Slovensku

Slovensko zažívá největší protestní demonstrace od roku 1989. Na shromáždění v Bratislavě přišlo až 50 tisíc lidí, i v dalších čtyřiceti městech po celé zemi byly na náměstích tisíce a desetitisíce lidí. Tak zaplněná náměstí Slovensko nezažilo ani za éry Vladimíra Mečiara.

Zdá se, že i tento veřejný tlak přinesl první ovoce. Slovenský ministr vnitra Róbert Kaliňák oznámil svůj odchod z vlády. Ministr vnitra byl ztělesněním systému, který odmítli i účastníci demonstrací v slovenských městech.

Kaliňák měl před vstupem do vlády pověst muže, který všechno zařídí, a dokáže zajistit napojení na vlivné podnikatele, sponzory Ficovy strany. Aktuálně ani tak nejde o to, jestli policie, kterou on dosud politicky zaštiťoval, má nebo nemá stopu v případě objasnění vraždy dvou mladých lidí. Daleko víc jde o propojení politiky a byznysu, které reprezentuje Kaliňák tak jako nikdo jiný.

Na Kaliňákovo odstoupení reagoval šéf opoziční strany OĽANO Igor Matovič. Na tiskové konferenci dnes uvedl, že za vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové může právě Kaliňák, a to tím, že svým počínáním nechal bujet korupci a závažné kauzy neřešil.

Robert Kaliňák

Róbert Kaliňák odůvodnil svůj odchod z vlády tím, že chce pomoct uklidnit politickou situaci na Slovensku. Z několika politických stran se vzápětí ozvalo, že na řešení závažné situace tento krok nestačí, ze svého postu by měl odstoupit i premiér Robert Fico. Právě to požadovala i poselství na plakátech demonstrujících.

Kdo po Ficovi?

Vražda dvou mladých lidí způsobila, že za 14 dní vyplulo na povrch tolik podivností, které ukazují na zjevné selhání státu a jeho institucí, že by to samo o sobě stačilo na demisi minimálně dvou vlád. Jen namátkou uveďme, že se jedná o podvody s evropskými dotacemi, podivné postupy v zemědělství a energetice, ale také o práci policie a soudů, případně propojení politiků s místními podnikateli.

Bylo by asi laciné podle zásady, že ryba smrdí od hlavy, činit za toto všechno osobně zodpovědného pouze premiéra Fica. Nicméně platí, že on působí ve vrcholné politice od poloviny 90. let a z toho deset let v roli premiéra. Za tu dobu vznikl v jeho okolí systém různých závislostí sahající až na místní úroveň. Někdy to mohlo mít až charakter klanových struktur.

Demonstrace za odstoupení ministra vnitra Kaliňáka a rekonstrukci celé slovenské vlády

Když byl někdo starostou za vládní stranu v zapadlé spišské vesničce, měl v systému Fico větší šanci, že mu stát poskytne peníze na vybudování kanalizace než starosta sousední obce, kde ještě všichni postaru volí KDH. Trochu to připomíná princip sněhové koule. Dokud se kutálí a nabaluje na sebe nové vrstvy sněhu, systém funguje. Když ovšem sníh dojde, začne se koule drolit a tát.

Kaliňákův odchod z vlády potvrzuje, že tento proces nastal a je nezadržitelný. Skutečnost, že premiér Fico byl ochoten obětovat Kaliňáka, tedy své „druhé já“, je toho dokladem. Otázkou je, jestli se Kaliňák „neuklidí“ jen na čas, aby se zase na scéně ve vhodnou chvíli objevil. Igor Matovič očekává, že Kaliňák „sbalí svých pět švestek a odjede do bezpečí někam na Belize a bude si tam užívat nakradené peníze.“

Pohled na současné Slovensko zároveň nebudí přílišný optimismus, ani pokud by se hledala odpověď na otázku, kdo by mohl současnou ficovsko-kaliňákovskou garnituru vystřídat. Opozice byla dlouho roztříštěná a zatím se nejeví nikdo, kdo by se mohl stát jejím přirozeným lídrem. Zájemců o tuto pozici je hodně, žádný z nich ale není tak daleko, že by mohl ze dne na den převzít pozici premiéra.

Kamila Pešeková

Riziko, že by jeho působení skončilo zklamáním, je velké. Výsledkem pak může být opak současného stavu, kdy je společnost aktivní. Byla by to apatie, která nahrává pouze extremistům.

autor: kap
Spustit audio