Kamila Pešeková: Korupce a třináct slovenských soudců

12. březen 2020

I když na Slovensku platí mimořádná situace kvůli koronaviru, k mimořádné situaci došlo také ve slovenské justici. Speciální jednotky policie zadržely 13 slovenských soudců a další osoby, které s justicí souvisí.

Akce probíhala od brzkých ranních hodin a překvapila nejen soudce, ale i slovenskou veřejnost. Zadržení byli obviněni z korupce, ze zasahování do nezávislosti soudů a z maření spravedlnosti.

Čtěte také

Jsou podezřelí z toho, že spolupracovali s podnikatelem a zákulisním hráčem slovenské politiky Marianem Kočnerem, který čelí obvinění z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Nyní byl obviněn z podplácení soudců.

Mediálně nejvíce známou ze zadržených soudců je bývalá státní tajemnice ministerstva spravedlnosti a v současnosti soudkyně Monika Jankovská. Když se na veřejnost dostaly přepisy z tajné komunikace mezi ní a Kočnerem, ukázalo se, že Jankovská fungovala jako jeho prodloužená ruka. Když pak musela z funkce státní tajemnice odstoupit, loučila se s novináři velmi emotivním vystoupením, kde jim vyčítala jejich podíl na celé kauze.

Zároveň usilovně všechna obvinění popírala, patrně v domnění, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Když se pak časem zveřejňovaly stále další a další části Kočnerových zpráv z mobilu, bylo jasné, že Jankovská nejen že byla na něho napojená, ale že vedle ní byli i další zaměstnanci justičního aparátu, na které se mohl Kočner spolehnout. Aktuální zatčení více než desítky soudců by tuto domněnku potvrzovalo.

Opakovaná lež se pravdou nestává

Slovenský premiér Peter Pellegrini v reakci na tuto událost uvedl, že „stát se umí vypořádat se soudci, kteří se nechovají ve smyslu zákona“.

Čtěte také

Tito soudci ovšem byli součástí Kočnerových sítí, které vznikly během let, kdy vládla na Slovensku strana SMER. A jejím reprezentantem je také Pellegrini. Strana byla dostatečně dlouho u moci na to, aby mohla nekalé praktiky odhalit.

To, že Kočner získal na svou stranu relativně vysoký počet jemu oddaných mužů a především žen v taláru, je dokladem toho, že právo a spravedlnost bylo možné na Slovensku za úplatek v obálce obejít. Ale i to, že spousta těch, kteří by jako první měli mít smysl pro spravedlnost, nemají morální zábrany tato pravidla porušovat a přizpůsobovat si je svým potřebám.

Je otázkou, na co všechno měl Kočner prostřednictvím jemu oddaných lidí vliv, co všechno rozhodli v jeho prospěch a jestli lze v budoucnu zajistit, aby soudci morální zábrany znovu získali. Tady nejde o selhání jednotlivce, ale o organizovanou skupinu, o systém, který nefungoval ve prospěch běžných občanů. O jejich následné nedůvěře v justici ani nemluvě.

Kamila Pešeková

Třeba si Monika Jankovská konečně uvědomí, že opakovaná lež se pravdou nestává. A ona společně s dalšími zadrženými kolegy snad pochopí, že soudci mají být nezávislí a vázáni pouze a jen zákonem, případně vlastním svědomím. A že pravda stejně vždy vyjde najevo, dřív nebo později.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio